რჩევები ვებსაიტის ეფექტურობაზე
ვებსაიტის ეფექტურობა ერთ-ერთი გადამწყვეტი ფატქორია თქვენი ონლაინ ბიზნესის პოპულარიზაციაში. იმისთვის რომ გაიმარტივოთ სვხადასხვა პროცესები რეკომედირებულია გარკვეული რუტინული მიდგომების დანერგვა. Morweb გთავაზობთ რამდენიმე რჩევას ამ საკითხთან დაკავშირებით,
1. გამოაქვეყნეთ ახალი, ტრენდული სიახლეები
იმისთვის რომ თქვენს მომხმარებლებს ჰქონდეთ გარკევული მუდმივი ინტერესი თქვენი პროექტების მიმართ ჯობს პერიოდულად მაინც შეახსენოთ მათ თავი სხვადასხვა სიახლეებით. თუნდაც ბლოგი არის ერთ-ერთი საშუალება რომ გარკვეული კომინუკატორული მედიუმი დაამყაროთ თქვენ ორს შორის.
ახალი კონტენტის გამოქვეყნებით თქვენ შეგიძლიათ:
• ერთგული მომხმარებლები დაინტრიგებულები დატოვოთ, ისევე როგორც ინფორმირებულები. ამიტომ მნიშვნელოვანია გარკვეული ინფორმაციის განთავსება.
• დააინტერესოთ ახალი მომხმარებლები. განსაკუთრებით თუ SEO-ს პრაქტიკა თქვენთვის საყურადღებოა. SEO მოგცემთ საშუალებას რომ უფრო აქტუალური გახადოთ საიტი და პოტენციური მომხმარებლები მოიზიდოთ.
• გარკვეული სიგნალები გაუშვათ. ახალ-ახალი კონტენტის გამოქვეყნება ანიშნებს თქვენს მხარდაჭერებს რომ თქვენთვის მნიშვნელოვანია თქვენი მისია და სერიოზულად უდგებით ონლაინ ბიზნესის სხვადასხვა ასპექტებს.
2. უზრუნველყავით თქვენი ვებ-გვერდის უსაფრთხოება
მომხმარებლის ნდობის დაკარგვის ერთ-ერთი მარტივი გზა არის მათი ინფორმაციის კომპრომიზაცია. თუ თქვენი ვებ-გვერდი ითვალისწინებს სხვადასხვა მომხმარებლების მონაცემების შენახვას მაშინ აუცილებელია შესაბამისი პასუხისმგებლობით მიუდგეთ მათ დაცვასაც.
არსებობს სხვადასხვა გზები, რომლითაც შეგიძლიათ თქვენი ვებსაიტის უსაფრთხოების უზრუნველყოფა. მაგალითად, Server1 გთავაზობთ SiteLocks, რომელიც მსოფლიო ლიდერია ვებ-გვერდის უსაფრთხოებაში, ისევე როგორც დამატებით მნიშვნელოვან პლიუსებს საიტის დაცვასთან მიმართებაში.
3. KPI-ს რეგულარულად გაზომვა
KPI (key performance indicators) ერთგვარი რაოდენობრივი აღწერაა იმ მდგომარეობის რომელშიც თქვენი ბიზნესია. რა თქმა უნდა ხარისხობრივ ანალიზს ამით ვერ გააკეთებთ თუმცა ეს ინდიკატორები მნიშვნელოვნად დაგეხმარებიან შეისწავლოთ ტრაფიკი იმისთვის რომ უკეთესად დაისახოთ ქვე-მიზნები.
KPI-ს ზომავს შემდეგ ფაქტორებს:
• გვერდების რანჟირება: გვერდები რომლებიც რანჟირებულია გარკვეული საკვანძო სიტყვებით იმისთვის რომ თქვენი ბიზნესის ხილვადობა გაუმჯობესდეს.
• საიტის გვერდების ნახვები: რამდენი მომხმარებელი შემოდის თქვენს საიტზე
• გატარებული დრო: დახარჯული დრო ამა თუ იმ გვერდზე, საიტზე.
თქვენი ორგანიზაციის მიზნების უკეთ გაგება დაგეხმარებათ სხვადასხვა სტრატეგიების შემუშავებაში მისი წარმატებისთვის. თუ ვთქვათ საკმარისი რაოდენობის გვერდების ნახვები არ გაქვთ მაშინ დროა გამოიკვლიოთ საუკეთესო SEO პრაქტიკები იმისთვის რომ მოახდინოთ საიტის პოპულარიზაცია, თუნდაც სოციალური ქსელის ან იმეილის საშუალებით.
4. გადაამოწმეთ რომ ყველა ლინკი და საკონტაქტო ინფორმაცია სწორადაა მითითებული
ერთ-ერთი ყველაზე გამაღიზიანებელი პრობლემა მომხმარებლისთვის არის იმ ტიპის ლინკი, რომელსაც მითითებულ ადრესატამდე არ გადაყავს. შესაბამისად, საყურადღებო საკითხია ყველა ლინკის გადამოწმება, ისევე როგორც საკონტაქტო ინფორმაციის პერიოდული განახლება თუ საჭიროა.
შეგიძლიათ შემდეგი სექციები გადაამოწმოთ:
• თქვენი "კონტაქტის" გვერდი
• თქვენი "ჩვენს შესახებ" გვერდი
იმ ადამიანებს, რომლებიც თქვენს გვერდზე შემოდიან, უნდა შეეძლოთ თქვენი ორგანიზაციის შესახებ დამატებითი ინფორმაციის მოპოვება თქვენთან პირდაპირი დაკავშირებით ან ლინკების ნავიგაციით. გადაამოწმეთ რომ თქვენი კონტენტი მარტივი აღსაქმელი და გასაგებია ისევე როგორც ის რომ თქვენს მომხმარებლებს სთავაზობთ საჭირო ინფორმაციას ორგანიზაციის შესახებ.
5. განაახლეთ CMS როცა საჭიროა
მიუხედავად იმისა რომ თქვენი საიტის განახლება და უზრუნველყოფა მთავარი პრიორიტეტებია, ამ ყველაფერს ვერ მოახერხებთ საჭირო CMS-ის (კონტენტ მენეჯმენტის სისტემის) გარეშე. CMS ქვაკუთხედია თქვენი საიტის უზრუნველყოფის იმის გათვალისწინებით რომ ამ პროცესს ან უწყობს ხელს ან აფერხებს.
საჭიროა თქვენი CMS-ის ყურადღებით განხილვა როდესაც საიტის მხარდაჭერის გეგმას ქმნით. სწორი CMS ბევრად გაგიადვილებთ ვებსაიტის დამაკმაყოფილებელ მდგომარეობაში ყოფნას თუ თქვენ სტაფს გამოცდილება არ აქვს პროგრამირებაში.

Tips on site efficiency
Website effectiveness is one of the chief factors in popularizing your online business. In order to make the entire process more easy to manage it is recommended that you implement some routine approaches. Morweb is offering some helpful tips regarding this.
1. Publish fresh, trendy news
In order for you supporters to develop a sense of constant intrigue and interest with regards to your projects it is not a bad idea to pop in every now and then with some type of news. Something like a blog post is a great tool to establish a communicative medium between the two of you.
By publishing new content you can:
Keep your loyal customers engaged as well as informed. It makes sense from this point of view to keep publishing
Graner interest from new visitors. Especially if you follow the best SEO practices. SEO will allow you to make your website far more competitive, which, in turn, will enable you to get new followers.
Emit certain signals. Posting new content will signify to your supporters that your mission is important to you. Moreover, that you are taking a an approached steeped with active engagement with relevant responsibilities.
2. Make sure your website is safe
One of the easiest ways to lose trust is to allow others to compromise your users information. If you website entails safeguarding different types of data pertaining to your users then it is imperative that you approach the safety of the information with the utmost caution.
There are different ways to make sure that your website is well protected. For example, Server1, offers you SiteLocks, which is a world leader in website security. The hosting company also offers you additional features which are needed for a well-oiled system.
3. Check KPI regularly
KPI (key performance indicators) are in a way elements used for the quantitative analysis of the state your website is in. Of course, they cannot offer you qualitative analysis but these indicators will still be of use when you are enquiring into the different measurements of your traffic. Which in turn will help you better manage the goals related to your grand vision.
KPI measures the following:
Web page ranking: Pages which are ranked depending on the keywords so the visibility of your business grows
Visitors: How many visitors load into your website (you can adjust for timeframes)
Time spend on the site: How much time an user spends on this page or that.
Understanding the goals of your organization will aid you with the job related to devising differing strategies to ensure its success. For example, if you web site does not have enough visitors then it is time to enquire into the best SEO practices in order to get your site out there, whether that is done through social media or email.
4. Check every link as well as contact information
One of the most irritating problems for an user is the type of link which does not actually let them access whatever it is the link is supposed to access. So, it is recommended for you to make sure all your links are working. Additionally, your contact information need to be updated as soon as possible if it is called for.
You can check the following sections:
Your "Contact us" page
Your "About us" page
Your "Donate" page
The people accessing your website should be able to look up any information they require about your organization (within reasonable standards) through contacting you or with the help of different links embedded in your site. Check and recheck whether your site is needlessly complicated in order for the information to be easily accessible.
5. Update CMS when necessary
Despite the fact that updating your website and its maintenance being the top priorities, these couple of things cannot be carried out with reliable success rates without the corresponding CMS. It is the cornerstone of website maintenance as it either hinders or makes the entire process better.
It is important to analyze your CMS thoroughly before devising a plan regarding website maintenance. The right CMS will make maintenance a much more manageable task, especially if your staff has little to no experience in programming.