რჩევები ხელმისაწვდომობაზე
ჩვენ ერთი ბლოგი უკვე შემოგთავაზეთ ვებ ხელმისაწვდომობაზე, სადაც ხაზი გავუსვით იმ ფაქტს, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია ეს ასპექტი წარმატებული ონლაინ ბიზნესისთვის.
როგორც იქ მოგახსენეთ: რაც უფრო ხელმისაწვდომი იქნება თქვენი ვებ გვერდი მით უფრო ნაკლები პრობლემა იქნება სხვადასხვა სიტუაციობრივი თუ პიროვნული ფაქტორები, რომლებიც ხშირად გაღიზიანებას ან ინტერესის დაკარგვას იწვევენ.
დამატებით თქვენ შესთავაზებთ თქვენს მომხმარებლებს ისეთ პირობებს, რომელსაც საქართველოში პრაქტიკულად არ არსებულია. ამით, გექნებათ საშუალება გამოხატოთ ინოცატიურობა და ორიგინალურობა, პირველ რიგში კი - ეთიკურობა.
ასევე შეგახსნებთ, რომ: ინტერნეტ ხელმისაწვდომობის ბიურომ (The Bureau of Internet Accessibility) გამოაცხადა რომ ვებ კონტენტის ხელმისაწვდომობის გაიდლაინების (WCAG-ის) ახალი სეტი 2022 წელს გამოდის.
ვებ ხელმისაწვდომობის ლოგოები, აიქონები სხვადასხვა ფერებში
რაც შეეხება რჩევებს, Morweb-ის Candace Bozek გვეხმარება თქვენი ყურადღება კონკრეტულ დეტალებზე გადავიტანოთ. პირველ რიგში
1. გამოიყენეთ კონტრასტული ფერები და მარტივად საკითხავი ფონტები
ხელმისაწვდომი საიტის დამზადება დიზაინით იწყება. კონტრასტული ფერები კი დაეხმარება ხალხს უკეთესად გაარჩიონ სხვადასხვა ელემენტები და უკეთ ისარგებლონ თქვენი კონტენტით. განსაკუთრებით როდესაც მათ მხედველობასთან დაკავშირებული შეზღუდვები აქვთ.
ყველაზე მაღალი კონტრასტი თეთრსა და შავ ფერებს შორისაა. თუმცა შავ ფონზე თეთრი ფონტით დაწერა ძალიან ცუდი იდეაა, რადგან კითხვა ბევრად რთული ხდება. "ხელნაწერი" ფონტების გამოყენება ასევე პრობლემურია იმავე მიზეზის გამო. ზოგადად ძალიან ექსტრავაგანტული ფონტის გამოყენებას ერიდეთ.
რაც, ბუნებრივია, არ ნიშნავს იმას რომ ორიგინალური ვერ იქნებით. არც ისე რთულია ბალანსის დაჭერა ორ რადიკალურ მხარეს შორის.
2. ჰედერების გამოყენება
ჰედერების ხშირი და სწორი გამოყენება აძლევს მომხმარებელს საშუალება ზუსტად ის ნაწილები წაიკითხონ თქვენი კონტენტის, რომლებიც აინტერესებთ.
იგივე აიქონები ნაკლებად მინიმალისტურ სტილში
ჰედერის თეგები კი ქრონოლოგიურად უნდა იყოს დალაგებული (h1, h2, h3, ა.შ). მთლიანად ტექსტის სტრუქტურა შესაბამისი პრინციპებით უნდა იყოს აგებული.
ჰედერები კარგია არა მხოლოდ ხელმისაწვდომობისთვის არამედ საძიებო სისტემებში ოპტიმიზაციისთვისაც (SEO). თუ საძიებო სისტემები უკეთ არკვევენ რაზე ორიენტირებულია თქვენი კონტენტი მაშინ თქვენი რანჟირებაც უკეთესია. Google-ი, მაგალითად, უკეთ არკვევს თქვენი ჰედერების მიხედვით ამ ინფორმაციას.
3. ალტ-ტექსტები
ალტერნატიული ტექსტი ან ალტ-ტექსტი არის ფრაზა ან სიტყვა, რომელიც დაკავშირებულია ვებსაიტის HTML კოდთან იმისთვის რომ აღწერილი იყოს სურათის შიგთავსი. ალტ-ტექსტი გამოსადეგია იმ შემთხვევებში, როდესაც საქმე გაქვთ ადამიანებთან, რომლებსაც ვიზუალური შეზღუდვები აქვთ.
Morweb-ს, ისევე როგორც MyGO-ს და Server1-ს, საკუთარი CMS აქვს, მაგალითად, რომელიც მარტივად გამატებინებთ ალტ-ტექსტს ნებისმიერ სურათზე.
დაიმახსოვრეთ, რომ ალტ-ტექსტი განკუთვნილია იმ ხალხისთვის, რომელიც ვერ ხედავს თქვენ სურათს ამიტომ შესაბამისი აღწერა ცუდი იდეა არაა. ვებსაიტები, რომლებსაც ალტ-ტექსტი არ აქვთ ან ზერელე განმარტებებით შემოიფარგლებიან მნიშვნელოვან სეგმენტს და ასპექტს უგულებელყოფენ.
ალტ-ტექსტები საკვანძო ფრაზების კიდევ ერთი საშუალებაა, რომელიც ასევე დაგეხმარებათ SEO-ში და აგრძნობინებს თქვენს მომხმარებელს, რომ სერიოზულად უდგებით საქმეს.
4. ვიდეო აღწერები
WCAG 2.1 გაიდლაინის მიხედვით, ალტერნატივები უნდა წარადგინოთ ნებისმიერი მედიის კონტენტისთვის, რომლის ხმარებასაც დრო მიაქვს. დამატებით, ვიდეოებს არ აქვთ ალტ-ტექსტი, ამიტომ კარგი იდეა რომ მთლიანი ვიდეოს მოკლე აღწერა დაურთოთ თან ფაილს.
თუ ტიტრების თან დართვა არ შეგიძლიათ თქვენ-თვითონვე არსებობს რამდენიმე ონლაინ ხელსაწყო რომელიც ამაში დაგეხმარებათ.
5. footer-ები და ლინკები
ფუტერების ჩამატება მომხმარებელს აძლევს საშუალებას რომ უფრო სწრაფად და კომფორტულად იხმაროს საიტის ნავიგაცია საჭირო ინფორმაციის საპოვნელად.
ვებ ხელმისაწვდომობის პოპულარული ლოგო, რომელზეც პატარა ადამიანია ასახული
თუმცა ეს არ ნიშნავს, რომ აუცილებელია ყველანაირი ინფორმაციის აქ დატევა. შეგიძლიათ მხოლოდ მნიშნელოვან გვერდებზე გაამახვილოთ ყურადღება იმის მიხედვით, თუ რა საქმიანობას ეწევა თქვენი კომპანია.
უსინათლო ადამიანებისთვის ტრადიციული ტიპის ნავიგაცია საკმაოდ არასასიამოვნოა ამიტომ ეს მათ დაეხმარებათ საიტი ისე გამოიყენონ როგორც მათთვის უფრო ხელსაყრელია.
6. ხელმისაწვდომობის widget-ი
ერთ-ერთი ყველაზე მნიშნელოვანი რამ ამ კუთხით არის ვებსაიტისთვის widget-ის გამოყოფა, რომელიც მომხმარებელს მისცემს საშუალებას:
• გაზარდოს ან შეამციროს ფონტის ზომი
• ფონტი გადაცვალოს non-serif-ში
• დააჰაილაითოს/გამოყოს ლინკები
• ვებსაიტი greyscale-ში გადაიყვანოს
ეს პარამეტრები აძლევს მომხმარებელს საშუალებას რომ მათი UX თქვენს საიტზე სურვილისამებრ შეცვალონ.
ვებ ხელმისაწვდომობა უფრო და უფრო პოპულარული ხდება, თუმცა ეს არ ნიშნავს რომ ის უბრალოდ ტრენდია. ხელმისავწვდომობა ონლაინ ბიზნესების და ოპერირების ქვაკუთხედია. ფუნქციონალურად კი - სტანდარტები სწორედ ამ კუთხით იცვლება, ამიტომ ადრე თუ გვიან მოგიწევთ გადაწყობა.

We have already offered you one blog about web accessibility, where we have underlined the importance of this aspect for online business.
As we have explained there: The more accessible your website is the less issues it is going to have with regards to situational or personal factors, which cause users to leave the site.
Additionally, you will be offering your users the type of services which are barely available in Georgia. This will allow you to showcase innovativeness and originality, but first of all - your moral qualities.
Also we will add that: The Bureau of Internet Accessibility has announced WCAG release date which is gonna be sometime this year.
These brand new tools will help us build a better site, while allowing users more options.
When it comes to tips, Candace Bozek from Morweb gives you specific precepts concerning this specific topic.
1. Use contrasting colors and easy to read fonts
Building an accessible site begins with design. Colors with high contrast will help people read the text more easily. Especially if they have vision-related diabilities.
Black and white create the most stark contrast between them, but we should note that you should avoid ever using a black background for white text; it is incredibly unpleasant to look at.
You are also better off avoiding hand-written fonts for the same reasons. In general you should avoid using fonts that are too unique.
Which, naturally, does not mean that you can not get original with your font use. Just have to be practical and considerate, too.
2. Using headers
Implementing headers often and well will allow your users to skip to the parts they are actually interested in.
Header tags should always be in chronological order (e.g h1, h2, h3, etc). The text should be structured with this in mind. To add to that, make sure not to overuse one of the headings too much. It will negatively affect SEO.
Using headers are usually quite good for SEO. If search engines can make out what your content is aimed at then your ranking is positively affected. Google, for example, will identify the content relativity according to your header use.
3. Alt-texts
An alternative text, or alt-text, is a phrase or a word which connects to the website HTML code in order to describe the contents of the picture. An alt-text is useful when it comes to visual impairments.
Morweb, as well as MyGO & Server1, all have their own CMS which lets you add alt-texts without any further complications.
Remember that the alt-text is specifically for those who are unable to see your image. So the more descriptive you are the better. Websites which do not have alt-text are missing out on a significant portion of the audience.
Alt-texts are also a way to improve your SEO, as well as make your visitors feel like you are taking your job seriously.
4. Video captions
According to WCAG 2.1 guidelines you should provide alternative ways to consume media files which are time related. As videos do not have alt-text it becomes vital that you create the captions for them somehow.
There are a few online resources available to help you with this task if you do not have much time on your hands or the resources to hire someone.
5. Footers and links
Including footers will allow for a more seamless navigation and will facilitate for a more investigative approach with regards to your website.
But this does not mean that you have to include all your information there. You could zero in on the more vital aspects of your company.
For the visually impaired, the traditional mode of navigation is quite tedious so this will help you provide them a better service.
6. Accessibility widgets
One of the major factors when it comes to accessibility is the use of widgets, which allow visitors to