გრაფიკული დიზაინი & კომუნიკაცია
კომუნიკაცია ონლაინ ბიზნესის ერთ-ერთი უმნიშნელოვანესი ნაწილია. მისი როლი იკვეთება მაშინ როდესაც საჭირო ხდება მოთხოვნის და მიწოდების შერწყმა, რაც ნიშნავს რომ ის პრაქტიკულად ყოველი ბიზნეს გადაწყვეტილებისას გასათვალისწინებელია.
კომუნიკაცია არ ითვალისწინებს მის მხოლოდ მარტივ გაგებას. ანუ იმ იდეას რომ კომპანია უშუალოდ აქვეყნებს რაიმე განცხადებას ან დებს პოსტს.
ბრენდინგის ერთ-ერთი ძირითადი კომპონენტი სწორედ მისი გამოყენებაა ღირებულებების კომუნიკაციისთვის. განსაკუთრებით ისეთ დროს როდესაც ხალხს მცირე დეტალებითაც გამოაქვთ დასკვნები.
წინა ბლოგში ჩვენ უკვე განვიხილეთ პერსონალიზაციის მნიშვნელობა. განსაკუთრებით როდესაც თქვენი ორგანიზაცია კარგად გარკვეულია ინდუსტრიის მახასიათებლებში და უკეთ ესმის მისი სამიზნო აუდიტორია.
ცარიელი გვერდი
ასეთ შემთხვევებში სწორი ტონის შერჩევაც კი საყურადღებო ფაქტორი ხდება. შესაბამისად რაც უკეთ გესმით თქვენი სამიზნო აუდიტორიის თვისებები მით უფრო ადვილი ხდება კომუნიკაციის წამოწყება და ონლაინ ბიზნეს ურთიერთობების ჩამოყალიბება.
სწორად შერჩეული დიზაინი
იმის მიხედვით თუ რა მიზნები აქვს თქვენ ორგანიზაციას და დემოგრაფიულად როგორ იყოფა თქვენი სამიზნო აუდიტორია შეგეძლებათ სხვადასხვა ასპექტებში უფრო შესაბამისად შეარჩიოთ დიზაინერული ელემენტები.
ვიზუალური ელემენტების გამოყენება კომუნკაციისთვის ადამიანის არსებობის ისტორიაში მუდამ საინტერესო და საყურადღებო როლს თამაშობდა (Ozdamli and Ozdal 2018).
Karen J. Murchie სტატიაში ამავე თემაზე ხაზგასმულია რომ ჩვენი გონება, ზემოთნახსენები ფაქტორის გამო, საკმაოდ სენსიტიურია სურათების და ტექტის განაწილების კუთხით (Leborg 2006). მაგალითად: ორი ტექსტის ბლოკის პარალელურად, გვერდი-გვერდ განაწილება, შედარებისთვის კარგი იდეაა რადგან ეს აძლევს თვალს საშუალებას სწრაფად გადაიტანოს ყურადღება ერთი ობიექტიდან მეორეზე; ისე რომ აშკარად აღქმულია ხაზგასმული სხვაობა.
მიკროფონი
ასევე მნიშვნელოვანი ინფორმაციის წვრილ-წვრილად და ორგანიზირებულად მიწოდება იმისათვის რომ დაღლა შევამციროთ. ანუ თუ მომხმარებელი დაინტერესებულია ჩვენი ბიზნესით მეტწილად იმიტომ რომ ინფორმაციის წყაროს წარმოვადგენთ მაშინ აუცილებელია, იმისათვის რომ მას ინტერესი არ დავაკარგინოთ, ეს ინფორმაცია გამოყენებული იქნეს (Lidwell et al. 2010)
ამ სტრუქტურის დამატებით მოწასრიგება შესაძლებელი იერარქიული ხასიათის მინიჭებით, რაც ფონტის ან ფერის შეცვლით შეიძლება გამოიხატებოდეს. ეს მომხმარებელს ეხმარება მარტივ ნავიგაციაში, რაც მათთვის ერთ-ერთი უმნიშნელოვანესი კომპონენტია ვებსაიტში (Saltz 2009).
დამატებითი დეტალები
დიზაინერული ელემენტებიდან შეგიძლიათ გამოიყენოთ ფერები, ფონტები, ანიმაციები და გრაფიკული გამოსახულებები იმისათვის რომ გარკვეული ტონი ქონდეს თქვენ კონტენტს.
ესტეთიური სურათი
შეგიძლიათ საერთოდ უარი თქვათ გარკვეულ ანიმაციებზე, ფერებზე და ფონტებზე იმისათვის რომ უფრო პროფესიონალური იმიჯი ქონდეს ვებსაიტს და არა casual.
ხელმისაწვდომობა და გრაფიკული დიზიანის ასპექტების ეფექტურად გამოყენება ერთმანეთთან უშუალოდ დაკავშირებულია იმის გათვალისწინებით, რომ სამიზნო აუდიტორიის საკმაოდ დიდ ნაწილთან ეფექტური კომუნიკაცია სწორედ ხელმისაწვდომობის სტანდარტების დაცვითაა შესაძლებელი.
ამ ელემენტარული საწყისებით შეგიძლიათ სხვადასხვა პრინციპები გამოიმუშავოთ იმისათვის რომ განსხვავებულ სიტუაციებში კომუნიკაცია მოახერხოთ თქვენს მომხმარებლებთან.

Graphic design & communication
Communication is one of the most important parts of any online business. The role it plays becomes evident whenever it is needed to for supply to meet demand, which is basically all the time.
Communication should not be understood in the simple, reductive manner where we only engage in its practices whenever we post or comment something.
One of the core components of branding is using it in the right way to communicate your values. Especially in an era when people jump to conclusions more quickly than ever when it comes to visual elements.
In the previous blog we have outlined the importance of personalization. Particularly when your organization understand the different characteristics of its native industry and its target audience.
a blank page
In cases like these even choosing the right tone can go a long way. As a result if you understand where your users are coming from it becomes much easier to communicate with them and establish business relationships.
Well-chosen design elements
Depending on what goals and aspirations your organization has and what kind of demographic it is aiming at you will be able to more appropriately plan how a website/app/page is ought to be designed.
Using visual elements for communication has always played a very interesting and noteworthy part in the history of the human race.
Kate J. Murchie addressing this very topic, outlines how our mind, because of abovementioned factors, is quite sensitive when it comes to how pictures and blocks of text are distributed and organized (Leborg 2006). For example, if we wish to make a comparison it is a good idea to place two objects (pictures, videos, paragraphs) parallel to each other, side-by-side, in order to make quick focus shifts possible.
It is also crucial to provide information is an easily digestible and well structured manner, in order to reduce reading fatigue. For example, if our online business is oriented towards piquing our customers curiosity and giving them heaps of information about the subject they are interested in, we would be well advised to offer that information in a way that reduces said fatigue (Lidwell et al. 2010).
We can further contribute to effective structuring by making the form hierarchical; possibly by changing the font or the color. This helps make the navigation as seamless as possible, especially considering the fact that users like to quickly dart across a page in search of what they are looking for (Saltz 2009).
Additional details
You can use different design elements such as colors, fonts, animations and graphic illustrations in order to deliver your messages with a certain tone.
aesthetic wallpaper
You can also completely refuse to use certain animations, colors, fonts in order to make your website look professional and not go for a casual vibe.
Accessibility and the different aspects of graphic design are deeply intertwined, as you would not be able to reach a pretty substantial amount of people without adhering to accessibility standards.
With these elementary steps you can generate different principles in order to better communicate with your users.