საიტის გაუმჯობესების გზები
რაც დრო გადის მით უფრო დაძაბულ კონკურენციას ვაწყდებით ონლაინ ბიზნესის სფეროში. მუდმივად პროცენტულად მატულობს იმ ორგანიზაციათა ნაწილი, რომლესაც ესმის თუ დაახლოებით რას ნიშნავს გამართული ვებსაიტი და როგორ ხერხდება მისი პოპულარიზაცია.
ამიტომ, მნიშვნელოვანი ხდება ყოველ მცირე დეტალში პატარ-პატარა უპირატესობების გამოძებნა. თუმცა, ხშირ შემთხვევაში ეს დეტალები ბევრად უფრო ხელმისაწვდომია თუ თქვენ ზოგადად ონლაინ ბიზნესის სხვადასხვა კომპონენტები გამართულად გაქვთ მორგებული ერთმანეთზე.
შეეცადეთ საკუთარ ორგანიზაციას შეხედოთ გარკვეული მთლიანი, სრული სერვისის შემთავაზებლებს. ასეთ შემთხვევაში, უფრო ადვილია დანახვა თუ რა პრობლემები აქვს თქვენს კომპანიას უშუალოდ სერვისის მიწოდებაში.
ჩვენ ჩამოგითვლით რამდენიმე ფაქტორს, რომლებსაც პრაქტიკულად ყოველთვის უნდა აქცევდეთ დიდ ყურადღებას იმისთვის რომ სერიოზული პრობლემები არ შეუქმნათ თქვენს ორგანიზაციას.
დეკორატიული სქემა
რეკლამირება
რეკლამირება არ გამოიხატება მხოლოდ Google Analytics-ში კონვერსიების პროცენტების დათვლით და არც იმით რომ ბრენდს ცნობადი სახელი აქვს. რეკლამირების წყარო და საშუალებაც არის მომხმარებელი, რომლის ინტერესებზეც თქვენი კომპანია უნდა ზრუნავდეს თუ მას აქვს სერიოზული პრეტენზიები წარმატებულობაზე. როდესაც თქვენი სამიზნო აუდიტორია გენდობათ (აქ ნდობაში, ბუნებრივია, პროფესიულ ნდობას ვგულისხმობთ) ბევრად უფრო ადვილი ხდება მათი დაინტერესება თქვენი საქმიანობით. დამატებით, სამუშაო პროცესიც მეტად საინტერესოა როდესაც გუნდმა იცის რომ მის სამიზნო აუდიტორიასთან სასიამოვნო ურთიერთობა აქვს.
სოციალური მედიის პოსტებით, ბლოგებით და სხვადასხვა სახის სიახლეებით შეგიძლიათ დაიწყოთ აუდიტორიის მოზიდვა. შემდეგში მათ კომენტარებზე ან მესიჯებზე პასუხით შეგიძლიათ გააგრძელოთ. ასევე მორიგი ვარიანტია იმეილების გაგზავნა. მაგრამ, უნდა ავღნიშნოთ რომ ზედმეტი პოსტები ან იმეილები თითქმის ყოველთვის ცუდი იდეაა ამიტომ გარკვეული ზომიერება უნდა შეინარჩნოთ.
ზომიერებაა რეკომენდირებული სოციალური მედიის პლატფორმების არჩევისასაც. ორგანიზაციები ცდილობენ ყოველ ვებსაიტზე ქონდეთ აქტიური feed რაც არამარტო ღლის და რუტინულს ხდის პოსტების განთავსებას არამედ უინტერესოა თვითონ მომხმარებლებისთვისაც. ამიტომ, ჯობს აირჩიოთ მაქსიმუმ 4-5 და ამ კონკრეტულებზე გააკეთოთ აქცენტი.
მარკეტინგთან დაკავშირებით კიდევ უნდა ვახსენოთ ის რომ არაა საჭირო ყოველი კამპანიის ყოველი მცირე დეტალი გათვალოთ და ამ გადმოსახედიდან უყუროთ საკითხს. საკმაოდ მნიშვნელოვანია მუდმივი მცდელობები სხვადასხვა მედიუმებით რომ დააინტრიგოთ ან დააინტერესოთ ადამიანები.
ბრენდინგი
მარკეტინგის ერთ-ერთი განშტოება სწორედ ბრენდინგია. რესურსების დათმობას ამ სფეროსთვის რამდენიმე საყურადღებო პლიუსი აქვს. პირველ რიგში, აღსანიშნია ცნობადობა. ბრენდირებული ვებსაიტები ბევრად უფრო დამამახსოვრებელია, განსაკუთრებით თუ თქვენი მთავარი გვერდი გამოირჩევა კონკურენტებისგან.
დამახსოვრებასთან ერთად გეძლევათ შანსი რომ რაიმე შთაბეჭდილება დატოვოთ მომხმარებლებზე თქვენი უნიკალური მახასიათებლები. ძირითადად, ამ მხრივ კონცენტრაცია კომპანიებს გადართული აქვთ მხოლოდ და მხოლოდ დიზაინზე თუმცა თქვენი კონტენტი, განსაკუთრებით ბლოგები საკმაოდ კარგი გზაა რომ დაანახოთ ვიზიტორებს რითი განსხვავდებით სხვა უამრავი ორგანიზაციისგან.
თუ ინსპირაციას ეძებთ ამ კუთხით ვებ ხელმისაწვდომობა საკმაოდ ხელსაყრელია. ონლაინ ბიზნესების უმეტესობამ არც იცის ნორმალურად ეს რას ითვალისწინებს, უშუალოდ მისი კრიტერიუმების დაკმაყოფილებაზე საუბარი ზედმეტია. ამიტომ, დღეს საქართველოში ნამდვილად არის საშუალებები რომ თქვენი ხელმისაწვდომობით გამოირჩეთ და ამასთან ერთად გქონდეთ წვდომა აუდიტორიის იმ სეგმენტებზე რომლებსაც ძალიან ესიამოვნებათ თქვენ მიერ შემოთავაზებული მსგავსი ფუნქციები.
ნდობა
ეს ალბათ ყველაზე ფუნდამენტალური კომპონენტია წარმატებული ბიზნესის, იმ შემთხვევაში თუ ნდობა მყარე იდეებს ეფუძნება. მომხმარებლის ნდობის მოპოვება მარტივი რამ არაა, განსაკუთრებით როდესაც კორპორაციათა უმეტესობა მუდმივად მოგებაზე ფიქრობს და ადამიანების ინტერესებს მხოლოდ ამისთვის ითვალისწინებს.
ნდობის მოპოვების რამდენიმე ძირითადი საშუალება გაქვთ. პირველ რიგში, საჭიროა სხვადასხვა მედიუმების გამოყენება რომ კონკრეტულ ინდივიდებთან კავშირზე იყოთ. ეს აყალიბებს უფრო კომუნიკაციურ ურთიერთობას, აძლიერებს ბრენდინგს და მომავალში გიქმენით შესაძლებლობებს რომ networking-ის მეშვეობით დამატებითი აუდიტორიის წევრებიც შეიძინოთ.
გამარტივება
როგორც წესი, საიტის მფლობელები ეჩვევიან საკუთარ საიტს და ვეღარ ამჩნევენ მისი ნავიგაციის და ზოგად პოტენციალური მომხმარების პრობლემებს. ამრიგად, მნიშვნელოვანი ხდება ხშირი ტესტირება და ზოგადად საიტის სხვადასხვა ელემენტების გადახედვა, იმის შემოწმება თუ რამდენად მარტივადაა ყველაფერი მოცემული.
ზემოთნახსენები ხელმისაწვდომობის მიზანიც სწორედ ნავიგაციის გამარტივებაა. არააქვს მნიშვნელობა თქვენი მომხმარებელი 30 წამით ცდილობს საიტზე შემოსვლას თუ 45 წუთით, რაც უფრო გაიოებული იქნება ვებ გვერდის და მისი კომპონენტების მოხმარება მით უფრო ნაკლებია რისკი მომხმარებლის გაღიზიანების ან დაბნევის.
დიზაინი, ფუნქციონალი, მარკეტინგი, ურთიერთობა ყველაფერი უნდა იყოს დაუბრლკოლებელი და იოლი. ონლაინ ბიზნესი, ორი სიტყვით, არის საშუალება რომლითაც ხალხს სთავაზობთ რაიმე სერვისს ან პროდუქტს - მათ კი მათი მიღება რაც შეიძლება სწრაფად, იაფად, ხარისხიანად და იოლად უნდათ.
ეს შეიძლება ითვალისწინებდეს ახალ პროექტს, იდეებს ან ხედვებს ისევე როგორც აქციებს, გათამაშებებს, ა.შ. მთავარია, პერიოდულად მაინც პოზიტიურად შეახსენოთ სხვებს თავი, მისცეთ მათ შესაძლებლობები რომ თვალი ადევნონ თქვენს პროგრესს და დაანახოთ ის დეტალები რომლებსაც თქვენ საინტერესოდ თვლით.
შეგიძლიათ წინასწარ დაგეგმოთ და ისე გადაანაწილოთ დიდი სიახლეები წლის განვმალობაში რომ არ გქონდეთ რამდენიმეთვიანი ჩავარდნები ამ კონკრეტულ საკითხში.
მოკლედ, ეს რამდენიმე ასპექტი მიმოვიხილეთ იმიტომ რომ ყურადღება გაგვემახვილებინა ონლაინ ბიზნესების სხვადასხვა ელემენტების შეკავშირებულობის როლზე. ერთ მტკიცე ჯაჭვად გადაქცევა თქვენი სამუშაო პროცესების, ისევე როგორც სერვისების, დაგეხმარებათ უკეთ მოემზადოთ სამომავლო გამოწვევებისთვის.

Ways to improve your website
The more time passes the more we see ruthless competition among online businesses. There are now an increasing number of companies who at least kind of understand what it means to have a functional website and how to make sure it becomes well-known.
That is why it is important to gain some advantage from every little detail. Although, in most cases it is much easier to improve these details if the components of your online business form a coherent whole.
Try to look at your organization as a supplier of some finished, whole product. Seeing what problems your company has with delivering the service is much more straightforward with this in mind.
We will outline a few factors that you ought to keep a vigilant eye on, at almost all times, if you want to avoid serious complications later down the line.
a picture of a design scheme
Advertising
The notion of advertising is not exhausted by your conversion rates in Google analytics, neither by how popular your brand is. If your company has any ambitions in terms of success it has to focus on the user, who is the source and the means through which you are able advertise. Getting them interested in whatever it is you are doing is much easier if they trust you (here we obviously mean professional trust). Additionally, the work itself becomes much more enjoyable when you have amiable relations with your customers.
You can start trying to have your voice heard through social media posts, blogs, or other types of news. From then on, you could try responding to their comments or messages. Alternatively, mailing them is also an option, however we have to add, that people go overboard with their emails when it is best to stick to the essentials.
Moderation is also recommended in terms of choosing social media platforms. Many organizations try to have an active feed on almost all available popular websites, which not only is boring and repetitive for you workers but also quite uninteresting for the recipients. Best stick to 4-5 max.
You do not have to account for every small little detail, instead it is better to be persistent and consistent in your offers to pique the curiosity of your customers.
One of the branches of marketing is branding. Spending enough resources on this has some notable advantages, first of which is recognizability. Branded websites are far more memorable, especially if they differ significantly from their competitors.
Along with recognizability you can also leave a lasting impression on the visitors. Owners, on the whole, center almost entirely on design but providing good content, especially blog posts, is a decent way to showcase what makes you distinct from all the other organizations.
If you are looking for some inspiration in this domain web-accessibility always deserves a shout. Most online businesses are not even aware what the term entails, naturally they are not what you would call experts. Which could prove to your benefit, especially in Georgia, since there are a lot of opportunities to showcase your strengths in this area. Having your website conform to web accessibility guidelines (WCAG2) will help you attract audience segments that will probably be pleasantly surprised by what you are offering.
Trust
This might be the must fundamental component of any successful business, well at least in those cases where the trust has a steady foundation. It is certainly not easy to gain the trust of your customers, especially since most companies today are all about profit - caring for the interests of their customers only to that end.
There are a few avenues for you to explore in terms of garnering trust. First of all, you have to use different mediums in order to stay in contact with specific individuals. This will help foster a more communicative relationship, will be of assistance in terms of branding, and is likely to open up opportunities in the future by the way of networking.
Simplifying
Generally, the owners of the website are accustomed to how it works, and as a result, do not notice the potential problems it could be causing some users. Hence, it becomes quite important to frequently test and examine the various elements of your website and how simple to comprehend they are.
The goal of the aforementioned accessibility is the simplification of navigation. It does not matter whether the user gets on your website for 30 seconds or 45 minutes, the more uncomplicated their journey the less the risk of annoying or confusing them.
The design, the functional side, the marketing, the relationships all of these must be as seamless as feasible. Online business, in simple words, is a means through which you offer others a product or a service, they on the other hand, want it as fast, cheap, easy and good.
Updates
This may entail a new project, ideas or viewpoints as well as sales, games, etc. The main goal is to remind the users that you are out there by dropping some positive news every now and then, so they can watch your progress and see all the interesting stuff you have to offer them.
You may even come up with a long-term plan that includes all the big changes that you have in mind so there are no dry spells that the organization has to go through.
In short, we have reviewed these few aspects in order to stress the needed coherence of the different elements in your online business. Turning your processes and services into a sturdy chain that is linked at various points will help you better prepare for upcoming challenges.