ბანკები & კრიპტოვალუტის რეგულაციები
რაც დრო გადის მით უფრო ხშირი ხდება კრიპტო სივრცეების და სერვისების რეგულაციებზე საუბარი. მეტწილად, ეს გამოწვეულია ბანკების და სახელმწიფო სააგენტოების ფინანსური ინტერესების დაცვით. ზოგიერთი კრიპტო ინვესტორის სურვილმა და მოთხოვნამ რომ კრიპტო იყოს ბანკების ალტერნატივა სასურველისგან საპირისპირო შედეგი გამოიღო.
პირველ რიგში, ეს წელი საკმაოდ მძიმე იყო პრაქტიკულად ყველა ორგანიზაციისთვის და კოინისთვის, ამასთანავე FTX-ის და Bankman-Fried-ის ამბებმა კიდევ უფრო დაამძიმეს სიტუაცია. როგორც ერთ-ერთ ბლოგში ავღწერეთ, Bankman-Fried ბაჰამის კუნძულებზე დააკავეს, ხოლო აშშ-ში მისი ექსტრადირება დღეს, 23 დეკემბერს, მოხდება.
დამატებით, 15 დეკემბერს ნიუ-იორკის შტატის ფინანსური სერვისების დეპარტამენტის (NYDFS) მითითებები გამოქვეყნდა ონლაინ სივრცეში. ეს მითითებები საკმაოდ საინტერესოა იმ კუთხით რომ გარკვეულ წილად ავლენს კრიპტო სერვისების ინტეგრაციის სურვილს ბანკების მხრიდან და თან ხაზს უსვამს მათ სკრუპულოზურ შეხედულებას ამ ყველაფერზე.
კრიპტოვალუტა დეკორაცია
NYDFS მითითებები
Reuters როგორც იტყობინება, ეს მითითებები ატყობინებს ბანკებს წინასწარი ანგარიშების შესახებ, რომლების წარდგენაც მათ მოუწევთ 3 თვით (ზუსტად 90 დღე) ადრე, თუ სურთ კრიპტო სერვისების გამოყენება. ეს დოკუმენტი ითვალისწინებს ბიზნეს გეგმას, რომელიც მოიცავს სამომავლო ფინანსურ აქტივობებს და კონკრეტულად აღწერს თუ როგორ იმოქმედებს ესა თუ ის სერვისი ბანკის კაპიტალზე ან ლიკვიდურობაზე.
Adrienne Harris-ის განცხადებით ამ გადაწყვეტილების მიზეზი არის მომხმარებლების ინტერესების დაცვა, ისევე როგორც ნიუ-იორკის მიერ რეგულირებადი ბანკების ინტერესების გათვალისწინება (უფრო კონკრეტულად, რომ ისინი დარჩნენ კონკურენტუნარიანები).
ამ უკანასკნელი ფრაზის დაყოლება მიასწავლებს იმაზე რომ სახელმწიფო უწყებები სერიოზულად უყურებენ ძალაუფლების პოტენციურ დისბალანს, რომელიც კრიპტო პლატფორმების და სერვისების ინტეგრაციას შეიძლება მოყვეს.
პოლიტიკურად, ეს რომ უკვე პრობლემატურად ჩანს 8 დეკემბერს სენატორებმა უორენმა და სმითმაც აღნიშნეს.
ეს მითითება უკვე აქტიურია და განაპირობებს მიიღებენ თუ არა ბანკები უფლებას რომ კონკრეტულ კრიპტო-აქტივობებში ჩაერთონ.
ბიტკოინი და ნოუთბუქი
დამატებითი რეგულაციები
FTX-ის კრახმა ბევრი კითხვა დასვა იმის შესახებ შეძლებდა თუ არა რეგულაციების გარკვეული პრაქტიკული ნაკრები მსგავსი პრობლემის კრიპტო სამყაროსთვის თავის არიდებას. ბუნებრივია, ამის ზუსტად განსაზღვრა შეუძლებელია, თუმცა ეს არ ნიშნავს რომ ძლიერი არგუმენტები რომელიმე მხარეს არ არსებობს.
ასევე აღსანიშნავია, რომ FTX-თან დაკავშირებული ფირმებს სერიოზულად შეელახათ რეპუტაცია, რის გამოც სადაზღვეო კომპანიები უარს ამბობენ ნებისმიერი ტიპის ოფიციალიურ თანამშრომლობაზე ამ კომპანიებთან თუ პლატფორმებთან.
Binance-საც არც თუ ისე სახარბიელო პერიოდი აქვს Nansen-ის მიხედვით, როგორც მათ აღნიშნეს ივნისი შემდეგ ყველაზე დიდი თანხა იქნა გატანილი - 1.9 მილიარდი 24 საათში. თუმცა, ჟაომ მალევე უპასუხა რომ სიტუაცია საშიში არაა და კონტროლს ექვემდებარება.
Binance-მა ასევე განაცხადა რომ მას არანაირი პრობლემები არ აქვს გატანებთან დაკავშირებით და ასეთი სიტუაციებისთვის მზადაა. მაგრამ, FTX-ის სიტუაციის გამო ინვესტორები, რეგულატორები და სახელმწიფო პირები მაინც ეჭვის თვალით უყურებენ სიტუაციას.
რაც გასაკვირი არ უნდა იყოს, რადგან ცოტა ხნის წინ Binance-მა შეწყვიტა მომხმარებლებისთვის ერთ-ერთი stable კოინის გატანის საშუალების მიცემა. ჟაომ მიზეზად მოიყვანა token swap-ი, ანუ კრიპტო ვალუტების გაცვლა (ძირითადად სხვადასხვა ბლოკჩეინზე).
კრიპტო და უოლ-სტრიტი
ეს ბოლო თვეები უკან გადადგმული ნაბიჯებია კრიპტო სამყაროსთვის, თუმცა ამავდროულად გარკვეული სამომავლო პერსპექტივები ნარჩუნდება, თუ სახელმწიფო უწყებების რეაქციებით ვიმსჯელებთ.
როგორც ჩანს, ბანკებს სურთ კრიპტო სერვისების გამოყენება ისევე როგორც მათი შეთავაზება მომხმარებლებისთვის. ამისდა მიუხედავად, რეგულატორები და პოლიტიკოსები საკმაოდ ფრთხილ სტრატეგიებს ირჩევენ და ის მცირე ნდობაც, რომელიც გამომუშავებული იყო ეხლა მეტწილად დაკარგულია.
ჟაო და Binance გამოსავალს ხედავენ რეგულაციების მომატებასა და გაძლიერებაში, ისევე როგორც ჩამოთვლილი სენატორები და რეგულატორები.

Banks and crypto regulations
Crypto service and space regulation has been a hot topic for a minute. Largely, it is attributable to banks overseeing their interests, in terms of financial advantages. The dream of a lawless crypto world that competes with banks has been supplanted by a more grim, ironic version of the circumstances.
First things first, the year has been pretty rough for crypto all around, especially with the recent FTX and Bankman-Fried shenanigans. As we have discussed in the previous blog, Bankman-Fried has recently been arrested on the Bahamas and was extradited to US on the 23rd of December.
There is also the news regarding the New York State Department of Financial Services (NYDFS) publishing their guidelines online. The whole thing is interesting, because on the one hand, it reveals an interest towards crypto services from the banking world, and on the other it showcases how little trust the organization (as well as others) shows the crypto world.
Crypto background
NYDFS guidelines
As Reuters reports, these guidelines demand that the banks present a comprehensive precautionary account 3 months (90 days to be exact) prior to actually using any of the crypto services. This guidelines entails a business plan of various financial activities that would have to be offered, in order to describe the possible effects on the capital and liquidity of the bank.
According to Adrienne Harris, the incentive behind this move is the protection of interests, whether they are customer or banking related. More specifically, so that banks stay competitive.
This last part highlights that crypto is still taken very seriously, both in terms of the threats it poses to the centralized federal systems and the power disbalance that might accompany any such threat turned legitimate.
Politically this is already an issue that is being investigated, considering what senators Warren and Smith had to say just a few days ago.
This guideline is effective immediately and will determine whether banks are able to engage in crypto activities or not.
Bitcoin & a laptop
Additional regulations
Ever since the FTX crash, a lot of people have been wondering whether there is a possible set of regulations that could have prevented the various crises of the 2022 crypto year. Obviously, there is no clear answer but that does not mean that we cannot infer some conclusions.
It should also be noted that various firms associated with the FTX crash have taken a major hit to their reputation, which is evident in insurance agencies refusing any official relations with them.
Moreover, Binance is having a bit of a rough time as of late if the report from Nansen is to be believed - 1.9 billion dollars have been withdrawn in just 24 hours, which is a new record since June. Zhao was quick to reply that the situation is fully under control and is not alarming.
Binance has also announced that withdrawals are not a serious issue for them and that they are ready for such situations. However, that does not sound very convincing to investors, regulators and government officials.
Which should not come across as a surprise considering the fact that Binance, just a while ago, restricted withdrawals of one of their top stabel coins. Zhao named token swap, the exchange of cryptocurrency (usually on differing blockchains), as the reason behind the decision.
Crypto & wall street
These last few months have been devastating for the crypto world, but there are some potential opportunities if we go by the reactions of federal and state agencies.
Evidently banks still want to make use of various crypto services, as well as offer them to their customers. Despite this, regulators and politicians are understandably hesitant and are mulling over the multiple options and possibilities related to crypto tools. However, the little trust that had been gained during the crypto boom has seemingly evaporated.
Zhao and Binance, with numerous regulators, see reinforced regulations as a solution to these problems.