კონვერსიები და ფსიქოლოგიური ფაქტორები
გრაფიკული დიზაინი არის სხვადასხვა ტიპის გადაწყვეტილებების კვლევა. რა ფაქტორებთან გვაქვს შეხება ამა თუ იმ გადაწყვეტილებისას და როგორ იღებენ მათ ხალხი. დიზაინერებს აქვს სხვადასხვა საშუალებები რომ განაპირობონ საკუთარი მომხმარებლების აზრები ამა თუ იმ საკითხზე. ხელსაწყოების გამოყენება იმისათის რომ დასახული იდეების ვიზუალურად კომუნიკაცია გამარტივდეს სწორედ მათი მთავარი როლია.
უშუალოდ დიზაინის პროცესში მრავალ ალტერნატივას შორის არჩევანი იმაზე უნდა შეჩერდეს რომელიც პასუხობს ორგანიზაციისთვის გამოკვეთილ სხვადასხვა გამოწვევებს. ზუსტად ისევე როგორც მარკეტინგის დროს, საჭიროა სამიზნო აუდიტორიის ზუსტად არჩევა, მათი მახასიათებლების გააზრება იმისათვის რომ თქვენი სათქმელი უფრო ცხადი იყოს.
აუდიტორიის ფსიქოლოგიის უკეთ გასაგებად რამდენიმე ხერხის გამოყენებაა შესაძლებელი, მათ შორის მათი დემოგრაფიული მონაცემების, ასაკის, სქესის, კულტურის, განათლების დონის, ა.შ. ამგვარი ინფორმაცია, ძირითად შემთხვევებში, დაგეხმარებათ გარკვეული ფუნდამენტი გქონდეთ ამა თუ იმ სეგმენტის ინტერესების, ღირებულებების და პრეფერენციები გასარკვევად.
საწყისი ფაქტორები
ნებისმიერი კონვერსია მარტივდება იოლი და ინტუიტიური ნავიგაციით. გონივრული სტრუქტურირება, სუფთა ტიპოგრაფია, მაღალი ხარისხის დიზაინი და სურათები ნავიგაციის პროცესს უფრო სასიამოვნოს ხდიან. თუმცა აქ კიდევ უამრავი სხვადასხვა ფაქტორი თამაშობს. ხელმისაწვდომობის კრიტერიუმების დაკმაყოფილება და ხშირი გამოყენებადობის ტესტები კარგი გზაა რომ ამ საკითხში წინ გადადგათ საყურადღებო ნაბიჯები - ამასობაში ხალხიც დააინტერესოთ.
მაგალითად, CTA-ები (call to action; ღილაკები რომლებიც მომხმარებლებს უბიძგებენ რაიმე ვარიანტის არჩევას), მათი რაოდენობა, განლაგება, ერთმანეთთან კავშირები, ეს ყველაფერი გასათვალისწინებელია როდესაც ნავიგაციურ სქემას სახავთ.
დამატებით, აუცილებელია წარმოდგენა გქონდეთ იმაზე თუ როგორ რეაგირებს ვიზიტორი თქვენი მიერ მიწოდებულ ვიზუალურ ინფორმაციაზე. კოგნიტური ფსიქოლოგიის მრავალი კვლევა გვაძლევს იმის საბაბს რომ ჩავთვალოთ ვიზუალური ინფორმაციის გადამუშავება იერარქიულ პროცესად.
ანუ, სტანდარტულად, ადამიანი ვიზუალური ელემენტების აღქმისას წინა პლანზე აყენებს დიზაინის (მისთვის) უმნიშვნელოვანესს ელემენტებს. ამის გათვალისწინებით, დიზაინერებს შეუძლიათ ფერების, ფორმების და სხვა ვიზუალური დეტალების გამოყენება რათა უფრო სწორხაზოვნად მიმართონ ვიზიტორის ყურადღება ამა თუ იმ ცვლადზე.
იმის გათვალისწინებით, რომ user-ების ნახევარზე მეტი მობილურით შემოდის თქვენ საიტზე, რეკომენდირებული ხდება საიტის ოპტიმიზაცია სხვადასხვა მობილურ ხელსაწყოებზე. რაც ბუნებრივია, ითვალისწინებს რამდენიმე მნიშვნელოვან ცვლილებას, რომელიც თქვენს ნავიგაციაზე უნდა აისახოს.
ვებსაიტის სტრუქტურა უნდა ასახავდეს როგორც მომხმარებლის ასევე თქვენი ორგანიზაციის ინტერესებსაც იმისათვის რომ ციფრული კომუნიკაცია წარმატებულად შედგეს. ბუნებრივია მომხმარებლის მხარე პრიორიტიზირებულია თუმცა ის ხერხები რომლებსაც მათთან დასაკავშირებლად იყენებთ მეტყველებს თქვენს ორგანიზაციაზე.
ასევე შეგიძლიათ პროექტები, რეკომენდაციები და მრავალი ტიპის მსგავსი ინფორმაცია განათავსოთ იმისათვის რომ ნდობა შემატოთ თქვენს ურთიერთობებს მომხმარებლებთან ან თუნდაც იმიტომ რომ საწყისი ნაბიჯების გადადგმაში წაეშველოთ მათ.
არაა ურიგო ლოიალურ ან ახალ ვიზიტორებს შესთავაზოთ დამატებითი რესურსები, აქციები, ფასდასკლებები. განსაკუთრებით თუ ისინი დროით განსაზღვრულია რადგან ეს ეხმარება კონვერსიების დაჩქარებას. თუმცა, აქ მნიშვნელოვანია აუდიტორიასთან პირდაპირობა, მათი სხვადასხვა გზებით მოტყუება არამარტო ეთიკურად გაუმართლებელი არამედ არაეფექტურიცაა თუ თქვენი ორგანიზაცია მხოლოდ იმისთვის არაა განკუთვნილი რომ მოგება იპოვოს.
რომ შევაჯამოთ, გრაფიკული დიზაინი გადამწყეტ როლს თამაშობს მომხმარებლის ვებსაიტთან ინტერაქციის ხასიათში. როდესაც გასაგები ხდება სხვადასხვა ფაქტორი რომლებსაც გავლენა აქვთ მომხმარებლის გადაწყვეტილებებზე, მარტივდება ნავიგაციაც და მატულობს კონვერსიებიც.
რეკომენდირებულია ხშირი ტესტირება, უკუკავშირის მიღება რომ გავარკვიოთ ასრულებს თუ არა ვებსაიტი დაკისრებულ ფუნქციას - ეს კი გასაგები მხოლოდ სამიზნო აუდიტორიის ხარჯზე ხდება. ვებსაიტის ანალიტიკური მახასიათებლების გამოკვლევაც მნიშვნელოვანი ხელსაწყოა თქვენი ონლაინ ბიზნესის ზრდისა და განვითარებისთვის.
როგორც ყოველთვის, აქაც ყველაფერს წყვეტს ის თუ რამდენად კარგად იცნობთ საკუთარ აუდიტორიას და როგორი ღირებულებები გაქვთ. ძირითადად ხალხი ზედმეტ ყურადღებას უთმობს კონვერსიებს და ავიწყდებათ რომ მათი ბიზნესი ონლაინ ეკოსისტემის ნაწილია. რაც იმას ნიშნავს რომ მათ ვალდებულება აქვთ, თუნდაც ოდნავ, გააუმჯობესონ საკუთარი ონლაინ გარემო.

• Conversions and psychological factors
Graphic design is the study of choices. It is also the study of how to make those choices, and how people make them. Graphic designers can influence the choices of the customers by influencing what they think is appropriate. There are many ways to conceive ideas and communicate them visually, so they use these different tools in order to get their point across effectively and clearly.
The choices you make when creating a design should be influenced by the problems you are trying to solve. Just like when you are creating an ad for a campaign, it is best to choose an audience that will be receptive of your message.
One important aspect of understanding the psychology of the audience is to research and understand their demographics, such as age, gender, culture, and education level. This information can provide the groundwork for future insights into the audiences values, beliefs, and preferences, which can help inform the design choices.
The Basic Factors
A website that is easy to understand and navigate will make it more likely for people to convert. Graphic designers can use simple layouts, clear typography, and high-quality images to create a sense of cognitive ease. There are a lot of factors that go into making your navigation smooth and quick. Meeting the different criteria of accessibility and conducting frequent usability tests is a good way to make people interested in what you are offering.
How and when you place CTA (call to action buttons, which motivate the users to choose a given option), the amount of them and whether the placement is suitable are also massive factors in not only in terms of navigation but branding and marketing as well.
Additionally, understanding how people process and respond to visual information is an important aspect of graphic design. Research in cognitive psychology has shown that people tend to process visual information in a hierarchical way, with attention first drawn to the most prominent or salient elements in a design. This means that designers can use size, color, and other visual cues to guide peoples attention to what they feel deserves the most attention.
digital art
With more and more people using mobile devices to access the internet, it is crucial for websites to be optimized for mobile. This means that the website should be easy to navigate and read on a small screen. Graphic designers can use responsive design to create a mobile-friendly website that can adapt to different screen sizes.
As such, the structure and the flow of a given web-page should reflect the interests of both parties in order to make digital communication possible. Obviously, the interests of the customers are prioritized but they way you relate to them through your tools should mirror your organizational values.
Furthermore, you can use customer testimonials, social media badges, and other forms of social proof to increase trust and conversions. Since trust is a key ingredient in terms of, first garnering an audience, and then incentivizing them to come back to you.
Offering returning or new customers extra opportunities and resources is also generally recommended. Using limited time offerings help accelerate the conversion time. Although we heavily recommend being upfront with your audience, predatory tactics and dark patters are not only ethically objectionable but also highly inefficient if your organization stands for more than its bank accounts.
pink decorative pic
To summarize, graphic design plays a crucial role in how people interact with a website. By understanding the psychological factors that influence peoples behavior, graphic designers can create more effective designs that help people navigate and convert on a website.
It is essential for designers to conduct user testing and gather feedback to ensure that the design is meeting its intended purpose and resonating with the target audience. Regularly monitoring the websites analytics and user behavior can also help to identify areas that may need improvement or adjustment.
As usual, it all comes down to how well you know your audience and what your organizational values are. People like to jump in head first into a conversion-only mindset and forget that their business should make the online world a better place, even if the change is marginal.