ვებ-დიზაინის გუნდის პროდუქტიულობის გაუმჯობესება
ვებ-დიზაინი კრეატიულობასა და კოლაბორაციულობაზე აგებული სფეროა, რომელიც ძალიან დიდ რესურსებს მოითხოვს როგორც უნარების, ასევე ყურადღებისა და მონდომების კუთხით. თქვენზე შეიძლება არ იყოს უშუალოდ მიღებული პროდუქტის ხარისხი მაგრამ თქვენი მიდგომა ნამდვილად თქვენზეა.
თუმცა ეს ყველაფერი იმის გათვალისწინებით რომ საქმის უკან მდგომი ადამიანები არ გვავიწყდება - როგორ შეიძლება გავზარდოთ გუნდის პროდუქტიულობა ისე რომ არ გადავწვათ მისი წევრები? ამ ბლოგში შემოგთავაზებთ საშუალებებს რომლების საშუალებითაც თქვენი გუნდი პროდუქტიულობასაც და ფსიქოლოგიურ ჯანმრთელობასაც შეინარჩუნებენ.
მიეცით სხვებს სივრცე
პროდუქტიულობისთვის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ფაქტორი შეუზღუდავობაა. ხალხი, რომელიც დაკავებულია კრეატიული საქმიანობით, საჭიროებს სივრცეს რომ გამოხატონ საკუთარი იდეები, გამოსცადონ სხვადასხვა პასუხები პრობლემებზე და ჩამოიყალიბონ უნიკალური სტილი. თუ თქვენ მათ ხელს უშლით ამ პროცესებში, უწესებთ ბარიერებს, მაშინ ეს ყველაფერი მოტივაციასა და კრეატიულობაზეც იმოქმედებს, რაც იმთავითვე იწვევს გაღიზიანებას და დაბალი ხარისხის შედეგებს.
პირიქით, მიეცით დამოუკიდებლად მუშაობის საშუალება, ენდეთ თუ წარსულში გამომჟღავნებული აქვთ საქმის ცოდნა. რასაკვირველია ეს არ ითვალისიწნებს იმას, რომ სრუალიად უყურადღებოდ დატოვოთ ისინი. დაუსახეთ მკვეთრი მიზნები, გაიდლაინები და მიეცით რესურსები ისე, რომ ამავდროულად ჰქონდეთ საკუთარი გადაწყვეტილებების მიღების საშუალება, როდესაც მეთოდებს ეხება თემა. ჩარევით ჩაერიეთ თუ რაიმე კონკრეტული პრობლემა გექმნებათ. ამგვარი მიდგომა არამარტო პროდუქტიულობაზე, არამედ უშუალოდ სამუშაო გარემოზეზ პოზიტიურად აისახება.
ასევე, აღსანიშნავია, რომ ილინოისის უნივერსიტეტის ერთ-ერთმა კვლევამ პატარ-პატარა შესვნებებს დიდი როლი მიანიჭა კონცენტრაციის გაუმჯობესებაში.
ერიდეთ მკაცრ დედლაინებს
სტრესს მთლიანად შეუძლია დიზაინერის პროდუქტიულობის გაქრობა. მომხმარებლის მხრიდან უამრავ დედლაინთან, საჭიროებებთან და მოლოდინებთან გვაქვს საქმე. რაც ძირითადად საკმაოდ უარყოფითად აისახება დიზაინერებზე, მთავრდება რა მათი გადაღლით, მძიმე შეცდომებით.
გარკვეული დონის სტრესმა შესაძლოა პირიქით გააუმჯობესოს კრეატიულობაც და მუშაობის ხარისხიც, მაგრამ სტრესი, რომელსაც დიზაინერები თვლიან რომ ვერ გაუმკლავდებიან, დამღუპველია პროექტისთვის. ამიტომ მნიშვნელოვანია, რომ დედლაინებს რაც შეიძლება ვერიდოთ, თუარადა შედარებით რელაქსირებული ვარიანტები ავირჩიოთ. ამის კომუნიკაცია მომხმარებლებთან, პროექტის მასშტაბთან მიმართებაში, ბევრ არასაჭირო მოთხოვნას აგარიდებინებთ თავს, მათ მოლოდინებსაც შესაბამისად შეცვლის.
კომუნიკაცია, უკუკავშირის მიწოდება და მიღება
ეფექტური კომუნიკაცია ნესბიმიერი წარმატებული გუნდის მნიშვნელოვანი ნაწილია, ვებ-დიზაინიც არაა გამონაკლისი ამ კუთხით. ეტაპების, დავალებების და როლების ბუნების გამო, იმის გათვალისწინებით რომ მუდმივი კოორდინაცია ძალიან მნიშნელოვანია ამ ყველაფრისთვის, ეს გასაკვრიც არაა. პირველ რიგში, აუცილებელია გუნდელებს მიაწოდოთ საშუალებები რომლებითაც კომუნიკაცია შესაძლებელია იქნება, მაგ: იმეილის, ჩატის, ვიდეო კონფერენციების ან პროექტ-მენეჯმენტის ხელსაწყოები და software-ები.
ასევე შეეცადეთ რეგულარულად მოაწყოთ meeting-ები და ღია დისკუსიები, მისცეთ სხვებს საშუალება რომ საკუთარი პროგრესი, სირთულეები და იდეები გაგიზიარონ. თუმცა ზედმეტად ხშირი ხასიათი არ უნდა მიიღოს ამ ყველაფერმა. თუ იმეილში შეგიძლიათ სათქმელი შეაჯამოთ, მაშინ ასეც უნდა მოიქცეთ.
დამატებით, კონსტრუქტიული უკუკავშირის მიწოდება, სხვების მონდომების აღნიშვნა, მათთვის რჩევების მიცემა ცენტრალური ნაწილებია გუნდის გაუმჯობესების.
თუმცა, უკუკავშირი ორმხრივი უნდა იყოს. არანაკლებ მნიშვნელოვანია საკუთარი გუნდელების უკუკავშირის ანალიზი, მათი იდეები პატივისცემა, მათი მითითებების გათვალისწინება, პრობლემების გადაჭრაში დახმარება და კონფლიქტ-რეზოლუცია. ეფექტური კომუნიკაციის პრიორიტიზაციით, სწორი მიზნების გამო, შეგიძლიათ დაანახოთ თქვენ გუნდს რომ მათ აქვს მიზეზი საკუთარი საქმით დაინტერესების.
გრაფიკული გამოსახულება
ინფორმაციის მიწოდება
პროექტ-მენეჯმენტის აპლიკაციებით მარტივად შეგიძლიათ თქვენი გუნდის პორდუქტიულობა გააუმჯობესოთ. უამრავი აპლიკაციაა დღეს ხელმისაწვდომი, რომელიც დაგეხმარებათ დაგეგმვაში, დიზაინში, კოდში, ტესტირებაში, პროექტის გაშვებაში. შეგიძლიათ შრომითი პროცესის დახვეწა, დავალებების ავტომაცია, კოლაბორაცია გუნდელებთან და მომხმარებლებთან, თქვენი მაჩვენებელებისთვის თვალყურის დევნება.
ზოგადად, გარკვეული აპლიკაციები ძალიან გამოსადეგია დროის დაზოგვასა და შრომის ხარისხის თუ კონსისტენტურობის გაუმჯობესებაში. ზედმეტად ბევრია რომ აქ ჩამოთვლა დავიწყოთ, მაგრამ, როგორც წესი, მარტივად შეგიძლიათ აპლიკაციის წინასწარ შეფასება ონლაინ ფორუმების დახმარებით. უბრალოდ დრო უნდა დაუთმოთ ამ საკითხს.
დაეხმარეთ გუნდს სწავლაში
ონლაინ რესურსები და შიდა-ტრენინგ ინიციატივები საკმარისი არაა. საჭიროა გარეთ გახედვაც და ზოგადად იმის გარკვევა თუ რა ხდება თქვენს ინდუსტრიაში. რაც ითვალისწინებს თქვენი გუნდის event-ებზე, კონფერენციებზე და შეხვედრებზე გაგზავნას, სადაც ექნებათ საშუალება ექსპერტებისგან ახალ-ახალი რაღაცეები ისწავლონ, networking-ს დაუთმონ დრო და გაუზიარონ სხვებს საკუთარი გამოცდილებები. ასეთი გამოცდილებები არამარტო განათლებას უწყობენ ხელს, არამედ მოტივაციური დატვირთვაც აქვთ.
და არ დაგავიწყდეთ რომ თქვენი გუნდისთვის მაგალითი ხართ. თუ მათ აჩვენებთ რომ თავდადებული ხართ ამ საკითხში, ეს დიდი ალბათობით მათზეც აისახება - ოღონდ ამ ყველაფერს კორპორატიულ და დაძალებით ხასიათს ნუ მისცემთ. გამოამჟღავნეთ როგორ ცდილობთ რომ თქვენი ორგანიზაცია ერთი ნაბიჯით წინ დატოვოთ, გაუზიარეთ სხვებს თქვენი მიგნებები და იდეები, საინტერესო კვლევებიც, მათი ძირითადი აზრით.
აჩვენეთ რომ თქვენს გუნდის წევრებს ინდივიდუალურად აფასებთ, ითვალისწინებს ეს დახმარებას, თუ გაგებას როდესაც რაღაცას ვერ ითვისებენ. სწავლა გადამდებია, თუკი შექმნით გარემოს სადაც დაფასებულია იგი, თქვენი გუნდის სიტუაციაც მნიშვენლოვნად გაუმჯობესდება.

How to increase the productivity of your web-design team
Web design is a wildly creative and collaborative endeavor that demands a lot of skills, attention, and passion. As the web design honcho, the quality of the work you are cranking out might not be up to you but the effort most definitely is.
But let us not forget about the human beings behind the screens - how can you boost the productivity of your team without driving them to the brink of burnout? Here are a few tips to help your web design squad stay inspired and productive while maintaining their sanity and joy.
Give them room
One of the key drivers of productivity for web designers is their autonomy. These creatives require the space to express their ideas, test out different solutions, and explore their unique style. If you start breathing down their necks or impose too many limitations on their work, their creativity and motivation will suffer, leading to frustration and subpar results.
Instead, you should give them room to work independently, trusting their expertise and judgment. Of course, this does not mean that you should leave them completely alone or ignore their needs. Provide clear goals, guidelines, and resources while giving them the freedom to make their own decisions on how best to achieve them. This approach not only boosts productivity but also cultivates a more positive and fulfilling work environment.
Also, a University of Illinois study gave us reasons to think that even very small diversions can be useful to improve focus.
Avoid strict deadlines
The insidious villain that can wreak havoc on the productivity of web designers is stress. Design projects come with tight deadlines, intricate requirements, and lofty expectations from clients and users alike. Such pressures can easily overwhelm and stress out web designers, leading to burnout, fatigue, and costly errors.
While a little stress can sometimes spur creativity and performance, stress that people considering beyond their means can have the opposite effect. Therefore, as a web design manager, it is crucial to avoid imposing overly rigid deadlines on your team or, at the very least, make them realistic and flexible. Communicating with clients and users about the project scope and timeline can also help manage their expectations and prevent unnecessary changes or demands.
Communicate, provide and be receptive to feedback
Effective communication is the lifeblood of any successful team, and web design is no exception. Web design projects involve numerous stages, tasks, and roles that require constant coordination and collaboration among team members. As a savvy web design manager, it is vital to ensure that your team has access to efficient communication channels and tools, such as email, chat, video conferencing, or project management software.
You should also foster regular meetings and open discussions among team members, enabling them to share their progress, challenges, and ideas. Do not overdo it though, if what you want to say can be summed up in an email, or a group chat, do not call a meeting.
Additionally, providing constructive feedback to your web-design team is essential, praising their achievements, acknowledging their efforts, and offering guidance for improvement.
However, feedback should not be a one-way street. It is equally important to listen to your web-design teams feedback, respecting their opinions and suggestions, addressing their concerns, and resolving any conflicts or issues that arise. By prioritizing effective communication, for the right ends, you are giving your team a reason to be invested in their work.
Provide info
Harnessing the power of project management apps is a surefire way to boost your web-design teams productivity. With countless apps available to assist with planning, designing, coding, testing, and launching, you can streamline your workflow, automate your tasks, collaborate with your team members and clients, and track your performance.
Apps, in general, are incredibly useful for improving the quality and consistency of your work while saving valuable time, money, and resources. There are simply too many of them to list here, but you can quickly double check how good an app is on various online forums. Just takes a bit of time.
Helping your team learn
It is not just about online resources and internal training initiatives. You need to get out into the world and see what is up in your industry. That means sending your team to events, conferences, and meetups where they can learn from experts, network with peers, and share their own experiences. These opportunities are not only educational but can be incredibly motivational as well.
And do not forget to lead by example. If you show a passion for learning and self-improvement, your team will likely follow suit - just avoid being all pushy and corporate about it. Be vocal about the steps you are taking to stay ahead of the curve, share your insights and discoveries, and if you come across any interesting studies share and summarize the main points for the team.
Show your team you truly value them as individual members, whether that means helping them learn, or being understanding when they are stuck. Learning is contagious, and when you create an environment that nurtures and values it, your team will thrive.