კრიპტო-ვალუტის რეგულაციები და საფრთხეები
აშშ-ს სამართლის დეპარტამენტმა დაიწყო კრიმინალური გამოძიება Bitcoin-ის ფასის პოტენციურ მანიპულაციასთან დაკავშირებით. იმის გათვალიწინებით რომ ეს ბაზრები არ არის რეგულირებადი ისინი წარმოადგენენ საშიშროებას არაეთიკური საქციელების მხრივ. კონკრეტულად არიან შეძლებული ტრეიდერები, რომლებიც პროექტში ინვესტირებას ბაბლის (bubble) შექმნის მიზნით იწყებენ; როგორც კი ხალხიც იწყებს სერიოზულ ინვესტიციას მათ პროექტში ისინი მალევე ტოვებენ პროექტს და უჩინარდებიან.
მაგ: "Squid Game-ის" სახელით ცოტა ხნის წინ წამოიწყო პროექტი, რომელიც $2,856-დან $0.0008-მდე დაეცა 5 წუთში! ამ პრაქტიკას უკვე თავისი სახელი აქვს: "Rug-pull." ყველაზე დიდი სკამი ამ პროექტთან დაკავშირებით კი იყო დამატებით ის ფაქტი, რომ ინვესტორებს არ შეეძლოთ თანხის გამოტანა არცერთ პერიოდში. სერიალის სცენარიდან გამომდინარე ასეთი დასასრული საკმაოდ ირონიულია.
ასეთი ტრენდები მაკრო დონეზეც ჩანს Bitcoin-ის ისტორიაში. მაგალითად, ბოლო რამდენიმე თვის განვმალობაში Bitcoin-ი ჯერ $1,000-დან $16,000-მდე ავიდა მერე კი ისევ $7,000-მდე ჩამოვიდა. რაც დიდი ალბათობით იმაზე მიუთითებს რომ სპეკულატორებთან გვაქვს საქმე, რომლებსაც სწრაფი მოგება აინტერესებთ, ხოლო გრძელვადიანი პროექტი მეათეხარისხოვანია. სხვა სიტყვებით, ისინი ქმნიან ბაბლს რომ მის პიკში გამოიტანონ ფული და შემდეგ ჩაძირონ პროექტი.
გამოძიება
გამოძიება ისეთ ტრადიციულად არალეგალურ პრაქტიკებს ეხება, რომლებიც ფასებს ცვლიან - მაგ: Spoofing (არასანდრო წყაროს სანდოდ გასაღება), ან ბაზარის ავსება ყალბი შეკვეთებით იმისთვის რომ ხალხმა ჩათვალოს ისინი სიგნალებად; შესაბამისად დაიწყონ ყიდვა ან გაყიდვა. ფედერალური პროკურორები თანამშრომლობენ საქონლის მომავლის გაცვლის კომისიასთან (Commodity Futures Trading Commission), რომლის მოვალეობებში შედის Bitcoin-ის მეთვალყურეობაც.
ადმინისტრაცია ღელავს იმის შესახებ რომ კრიპტო-ვალუტა თავისთავად უფრო დიდ რისკს შეიცავს ვიდრე სხვა ტიპის გაცვლითი სისტემები რეგულაციების არარსებობის გამო; ამას ემატება ხშირი მერყეობა ფასში, რომელიც შესაძლებელია ხელოვნურად იყოს გამოწვეული სხვადასხვა სიგნალების გაყალბებით.
Bitcoin-ის რეაქცია ამ ინფორმაციაზე ბუნებრივია უარყოფითი იყო რის გამოც 3%-ით დაეცა; ზოგადად 4 მაისის პიკის შემდეგ 20%-იანი ვარდნაა დაფიქსირებული.
მსგავსმა პრობლემებმა და საფრთხეებმა ჩინეთს მიაღებინა გადაწყვეტილება კრიპტო-ვალუტის გაცვლის აკრძალვის შესახებ; იაპონია და ფილიპინები ამის მაგივრად ცდილობენ მათ რეგულაციას რამაც $8,000 ქვევით ვარდნა გამოიწვია.
ამის მიუხედავად Bitcoin-ს მაინც ყავს თავისი ფანები, პრეს-კონფერენციებზე მოსიარულე ლოიალისტები და ვარსკვლავების გამოხმაურებები. რაც უფრო და უფრო დიდ ინტერესს იწვევს Wall Street-ისგან.
Spoofing-ის გარდა სამართლის დეპარტამენტი აკვირდება wash trading-საც. პირველისგან განსხვავებით ეს უკანასკნელი ქმნის ისეთ ილუზიას რომ მარკეტი პოპულარულია საკუთარ თავთან ტრეიდინგით. პროკურორები ამ განხრით Bitcoin-ს & Ether-საც ამოწმებენ.
გამოძიება პირველ ეტაპებზეა და წარმოადგენს აშშ-ს მთავრობის მცდელობას რომ გააკონტროლოს ის პროცესები რომლებიც წამოწყებულია ბანკების და სახელმწიფოს უგულებელმყოფი ტრეიდერების მიერ. მაგრამ თუ პროკურორები მოახერხებენ რაიმე პროლემური დეტალის შემჩნევას მათ ექნებათ საშუალება რომ სანქციები დაუწესონ ამა თუ იმ ბაზარს, კომპანიას, პირს, ა.შ.
სამიზნე თაღლითობაზე
ნელ-ნელა უფრო და უფრო ცხადი ხდება რომ მსგავსი საშიშროებები პოტენციურად ზღუდავს ინდუსტრიის ზრდას, რადგან ბევრი ინვესტორი უფრო ფრთხილად უდგება მას. თუმცა ამავდროულად რეგულაციები აძლევენ საშუალებას ისეთ ინვესტორებს რომლებიც მნიშვნელოვნად დამოკიდებულები არიან საკუთარ ინვესტიციებზე, რომ ასე თუ ისე დაზღვეულები იყვნენ ამ საკითხში.
აქედან გამომდინარე Bitcoin-ი შესაძლოა ბევრად დაცული და მყარი პროექტი გახდეს (განსაკუთრებით მათთვის ვინც უკვე შეძლებული არაა) და მისცეს ინვესტორებს საშუალება რომ უფრო თავდაჯერებულად ჩადონ ინვესტიციები სხვადასხვა პროექტებში.

Crypto-currency: Its dangers and the regulations associated with them
The U.S. Department of Law has launched a criminal investigation into potential manipulation of the Bitcoin price. Given that these markets are not regulated they pose a threat to unethical behaviors. There are specifically wealthy traders who start investing in a project to create a bubble; As soon as people start making a serious investment in their project they soon leave the project and disappear.
For example, a project called "Squid Game" was recently launched, which dropped from $ 2,856 to $ 0.0008 in 5 minutes! This practice already has its name: "Rug-pull." The biggest stumbling block for this project was the fact that investors could not withdraw money at any time. Given the script of the series, such an ending is quite ironic.
Such trends are also seen at the macro level in the history of Bitcoin. For example, in the last few months Bitcoin has first risen from $ 1,000 to $ 16,000 and then dropped back to $ 7,000. Which most likely indicates that we are dealing with speculators who are interested in quick profits, while the long-term project is tenfold. In other words, they create a bubble to make money at its peak and then sink the project.
Crypto, cryptocurrency, bitcoin, bitcoin, etherium, etherium, crypto market, crypto services, tokens, regulations,
Investigation
Investigations into traditionally illegal practices that change prices - such as spoofing, or filling the market with fake orders to get people to see them as signals; Accordingly start buying or selling. Federal prosecutors work with the Commodity Futures Trading Commission, which oversees Bitcoin.
The administration is concerned that cryptocurrency itself poses a greater risk than other types of exchange systems due to a lack of regulation; Added to this is the frequent fluctuations in price, which can be artificially caused by the falsification of various signals.
Bitcoins reaction to this information was naturally negative, causing it to fall by 3%; There is generally a 20% drop after the May 4 peak.
Similar problems and threats have led China to decide to ban cryptocurrency exchanges; Japan and the Philippines are instead trying to regulate them, causing a drop of $ 8,000.
Nevertheless, Bitcoin still has its fans, loyalists attending press conferences, and star-studded responses. Which is gaining more and more interest from Wall Street.
In addition to spoofing, the law department also oversees wash trading. Unlike the former, the latter creates the illusion that the market is popular with self-trading. Prosecutors are also examining Bitcoin & Ether in this regard.
The investigation is in its early stages and represents an attempt by the US government to control the processes initiated by banks and traders who neglect the state. But if the prosecutors manage to notice any problematic details, they will be able to impose sanctions on this or that market, company, person, etc.
Target fraud
It is becoming increasingly clear that such threats potentially limit the growth of the industry as many investors become more wary of it. At the same time, however, the regulations allow investors who are heavily dependent on their own investments to be more or less insured in this regard.
Therefore Bitcoin can become a much more secure and solid project (especially for those who are not already wealthy) and enable investors to invest more confidently in various projects.