Pew-ს კვლევა კრიპტო-ვალუტის მოხმარებაზე
Pew-მ, არაკომერციულმა საინფორმაციო ორგანიზაციამ, ცოტა ხნის წინ, ჩაატარა კვლევა კრიპტო-ვალუტის მოხმარებაზე (11 ნოემბერს).
ენდრიუ პერინი, გამოკვლევის ანალისტი Pew-ში, გვაწვდის ინფორმაციას გამოკითხვის შესახებ, რომლის მიხედვითაც, აშშ-ს მოსახლეობის უმეტესობას მინიმუმ სმენია Bitcoin-ის ან Ether-ის შესახებ. ხოლო 16% იძახის რომ უკვე აქვთ პერსონალური ინვესტიცია ჩადებული, ან გაცვლაში მიუღიათ მონაწილეობა.
ჯამში, აშშ-ს ზრდასრული მოსახლეობის 86% ამბობს რომ სმენია თუნდაც ცოტა რამ კრიპტო-ვალუტის შესახებ, 24%-ს კი საკმაოდ ბევრი რამ გაუგია მის შესახებ. 13%-ს კი საერთოდ არანაირი შეხება არ ჰქონიათ.
2015 წელს, ამავე ცენტრმა გამოიკითხა ამერიკელები კონკრეტულად Bitcoin-თან მიმართებაში. აღმოჩნდა რომ მინიმუმ 48%-ს რაიმე მაინც ჰქონდა გაგონილი ამის შესახებ. მხოლოდ 1%-მა განაცხადა რომ რაიმე სახის გამოყენება უპოვა ამ კონკრეტულ კრიპტო-ვალუტას
კვლევის აღწერა
ახალი გამოკითხვის მიხედვით, გარკვეული დემოგრაფიული ჯგუფები განსაკუთრებით ხშირად ამბობენ რომ გამოუყენებიათ კრიპტო-ვალუტა. ყველაზე დიდი განსხვავება ასაკის და გენდერის მიხედვითაა.
10-დან 3, 18-დან 29 წლამდე (31%) ამერიკელი ამბობს რომ ინვესტირება, გაცვლა ან სხვა გამოყენება უპოვიათ Bitcoin-ისთვის ან Ether-ისთვის, სხვა უფრო მცირე რაოდენობასთან მიმართებაში უფროსი ჯგუფებიდან. 2-ჯერ უფრო დიდი შანსია რომ კაცს ჰქონდეს გამოყენებული ის ვიდრე ქალს (22% & 10%)
ეს განსხვავებები განსაკუთრებით მკვეთრია როდესაც ასაკს და გენდერს ერთად ვიღებთ. 10-დან 4 მამაკაცი, 18-დან 29 წლამდე (43%), ამბობს რომ მათ რამე გამოყენება უპოვიათ კრიპტო-ვალუტისთვის. შედარებით იმავეს იმეორებს ქალების მხოლოდ 19%. ასაკის მატებასთან ერთად, ქალების და კაცების მიერ კრიპტო-ვალუტის გამოყენების შანსი დაბლა იწევს.
კრიპტო-ვალუტის წარსულში გამოყენების ალბათობა უფრო მაღალია აზიელებს, ფერადკანიანებს და ლათინოამერიკელებს შორის ვიდრე თერთკანიანებში.
იმის მიუხედავად, რომ დემოგრაფიულ ჯგუფებს შორის უმეტესობა ამბობს რომ რაიმე მაინც სმენიათ კრიპტოზე, შედარებით, მხოლოდ, პატარა ნაწილს სმენია ბევრი რამ. 50 წლამდე ზრასრულებს (31%) ან მამაკაცებს (35%) უფრო დიდი შანსია სმენოდეთ ბევრი რამ ამ თემაზე ვიდრე უფრო ხანშიშესულ პიროვნებებს (16%) ან ქალებს (15%).
ზრდასრულების ის რაოდენობა, რომელსაც კრიპტოზე გაუგია რამე, იცვლება რასასთან, ეთნიკურ მახასიათებლებთან და ოჯახურ შემოსავალთან ერთად. მაგალითად: აზიელი ამერიკელების 43%-ს სმენია ბევრი რამ ამ თემაზე, ლათინოამერიკელების 29%-თან და თეთრ/ფერადკანიანთან 25%-თან შედარებით. იგივე ეხება ამერიკელებს მაღალი შემოსავლით (31%), საშუალო (25%) და დაბალშემოსავლიანებთან (21%) შედარებით.
ეს გამოკვლევები ქვეყნდება იმ პერიოდში როდესაც სახელმწიფო ლიდერები და სხვები კამათობენ კრიპტო-ვალუტის რეგულაციაზე - რომელიც წარმოჩენილია როგორც გაცვლის ციფრული, დაშიფრული და დეცენტალიზირებული მედიუმი, ისეთი ცენტრალური ავტორიტეტის გარეშე რომელიც მართავს ან ინარჩუნებს მის ღირებულებას. ფინანსური რეგულატორები ღელავენ კრიპტო-ვალუტის კონტროლზე და გამოხატეს სკეპტიკური დამოკიდებულება ასეთი ვალუტების (მაგ: Bitcoin-ის) გრძელვადიან პოტენციალზე.
ჩინეთმა ცოტა ხნის წინ აკრძალა კრიპტო-ტრანზაქციები; აშშ-ს FED-ის თავმჯდომარემ ჯერომ პაუელმა განაცხადა რომ მათ სჭირდებათ მეტი რეგულაცია, ბაიდენის ადმინისტრაცია კი ცდილობს "ransomware-ს" ებრძოლოს კრიპტო-გადახდებზე თავდასხმით. ამავდროულად ელ სალვადორმა, სექტემბერში, გამოაცხადა რომ პირველი ქვეყანა იქნება რომელიც Bitcoin-ს ლეგალურ ტენდერად აღიარებს.
მეთოდოლოგიას შეგიძლიათ გადახედოთ აქ.
MyGo & კრიპტო
ჩვენ, MyGo, ვცდილობთ რაც შეიძლება მეტი ინფორმაცია მოგაწოდოთ დიზაინერებს ამ სფეროს შესახებ. ეს პერიოდი დიდ პოტენციალსაც და დიდ რისკებსაც მოიცავს, თუმცა შესაძლებელია ისეთი სანდო წყაროებით, რომლებსაც ძირითადად ვიყენებთ, აგარიდებინოთ სერიოზული საშიშროებებისთვის თავი.
თუნდაც NFT ბაზრები საინტერესო საშუალებებს წარმოადგენენ სხვადასხვა ტიპის დიზაინერებისთვის, ამიტომ არ იქნება ურიგო ყურადღება პერიოდულად გადავიტანოთ ამ თემაზე; სკეპტიკურად და კონსტრუქციულად მივუდგეთ საკითხს.

Pew research on the usage of crypto-currency
Andrew Perrin, a research analyst at Pew, provides us with information from a survey that shows most Americans have at least heard of Bitcoin or Ether. And 16% say they have already made a personal investment, or participated in an exchange.
Survey, Survey, Crypto Survey, Crypto Analysis, Crypto Survey, Bitcoin Survey, Bitcoin Analysis, Bitcoin Survey, Crypto News, Bitcoin News,
In total, 86% of US adults say they have heard even a little about cryptocurrency, while 24% have heard quite a lot about it. 13% had no contact at all.
In 2015, the same center surveyed Americans specifically regarding Bitcoin. It turned out that at least 48% had at least heard something about it. Only 1% said they found any use for this particular cryptocurrency
Description of the research
According to a new survey, certain demographic groups are particularly likely to say they have used cryptocurrencies. The biggest difference is in terms of age and gender.
10 to 3, 18 to 29 (31%) Americans say they have found an investment, exchange, or other use for Bitcoin or Ether, compared to a smaller number of other senior groups. 2 times more likely for a man to use it than a woman (22% & 10%)
These differences are especially pronounced when we take age and gender together. 4 out of 10 men, aged 18 to 29 (43%), say they have found something to use for cryptocurrency. Relatively the same thing is repeated by only 19% of women. With age, the chances of women and men using cryptocurrency decreases.
The use of cryptocurrency in the past is more likely among Asians, people of color, and Latinos than among whites.
While most demographic groups say they have at least heard something about crypto, relatively only a small fraction have heard much. Adults under 50 (31%) or men (35%) are more likely to hear a lot about this topic than older people (16%) or women (15%).
The number of adults who have heard things about crypto varies with race, ethnicity, and family income. For example, 43% of Asian Americans have heard a lot about this topic, compared to 29% of Latinos and 25% of whites. The same goes for Americans with high incomes (31%), middle-income (25%) and low-income (21%).
These studies are published at a time when state leaders and others are debating the regulation of cryptocurrency - which is presented as a digital, encrypted, and decentralized medium of exchange, without a central authority that manages or maintains its value. Financial regulators are worried about controlling cryptocurrencies and have expressed skepticism about the long-term potential of such currencies (such as Bitcoin).
China recently banned crypto-transactions; US Fed Chairman Jerome Powell said they needed more regulation as the Biden administration tried to combat ransomware by attacking cryptocurrencies. El Salvador, meanwhile, announced in September that it would be the first country to recognize Bitcoin as a legal tender.
You can review the methodology here.
MyGo & Crypto
We, MyGo, strive to provide designers with as much information as possible about this field. This period has both great potential and great risks, although it is possible to avoid serious dangers with such reliable sources that we mainly use.
Even NFT markets are interesting tools for different types of designers, so it would not be unreasonable to focus on this topic periodically; We are skeptical and constructive about the issue.