Fed, FDIC & OCC მიმართავენ კრიპტო-სამყაროს
ჩვენ უკვე მოგახსენეთ, რომ Bitcoin-ის განახლებასთან ერთად (ისევე როგორც მის მინი კრიზისთან) დაიწყო საუბრები რეგულაციებზე და ამ ტექნოლოგიების საბანკო სისტემასთან კავშირზე.
იმის გათვალისწინებით რომ, როგორც ჩანს, კრიპტო-სამყარო პატარა გადახვევა არაა და თუნდაც "Meta-ს" პროექტის დამსახურებით შეგვიძლია ვისაუბროთ მასზე როგორც გრძელვადიან პროექტზე, აუცილებელი ხდება ამ სფეროს ორგანიზირება, ადმინისტრირება, მენეჯმენტი.
პირველ რიგში აშშ-ს კონგრესისთვის ეს ძირითადად გამოიხატება ფულის-რეცხვის საწინააღმდეგო პოლიტიკასთან. ამიტომ არაა გასაკვირი რომ ამ ყველაფერს შემდეგი გამოხმაურება მოყვა.
განცხადება
Reuters-ის მიხედვით, ბანკის რეგულატორები აპირებენ დეტალურად აღწერონ თუ რა როლი ექნებათ ტრადიციულ ბანკებს კრიპტო-ბაზარზე.
განცხადებაში რეგულატორებმა განიხილეს გეგმები რომლებიც შეეხება Bitcoin-ის მომავალს, Stablecoin-ებს, კრიპტო აქციებს და კრიპტო გაცვლებს. ასევე ყურადღება მიენიჭება კრიპტო-ვალუტის დეცენტრალიზირებულ ბუნებას, რომელიც ბევრი რეგულატორისთვის ერთგვარი ამოსახსნელი თავსატეხია.
ეს Fed-ის, FDIC-ის & OCC-ის ერთობლივი განცხადებაა. როგორც მოგახსენეთ, წინა ბლოგში, Fed-ის ყოფილმა თავჯდომარემ და ცნობილმა ეკონომისტმა ჯანეტ იელენმა & Fed-ის ამჟამინდელმა თავმჯდომარემ ჯერომ პაუელმა უკვე მყარი პოზიციები დაიჭირეს კრიპტოსთნა მიმართებაში. კონკრეტულად, ისინი თვლიან რომ რეისკები დღევანდელ ბაზარზე ზედმეტად დიდია იმისთვის რომ დამატებითი რეგულაციები გათვალისწინებული არ იყოს.
მიზნები
მიუხედავად იმისა რომ სააგენტოებმა კონკრეტულ დეტალებზე არ ისაუბრეს, მათ განაცხადეს ზოგადად რომ ეს სისტემები ტრადიციული ბანკებისთვის საშიშროებას წარმოადგენენ. ეს მეტად საყურადღებოა რადგან ერთგვარი სიგნალია რომ პოტენციური ცვლილებები საკმაოდ მნიშნელოვანი იქნება. აშშ-ს მთავრობა ბანკების უსაფრთხოების საკითხს ძალიან ფხიზლად უდგება (განსაკუთრებით 2007-08 წლის შემდეგ). ამიტომ არ იქნება გასაკვირი თუ მათი გეგმა საკმაოდ მიმართული, დეტალური და ყოვლისმომცველი იქნება.
განცხადების მიხედვით, სააგენტოებმა მოსამზადებელი და ფუნდამენტური კვლევის შედეგად მოახერხეს რამდენიმე ისეთი ასპექტის იდენტიფიცირება, სადაც საჯარო სიღიავე საჭიროა.
ეს რეგულაციები შეეხება გარკვეულ ბანკების მიერ აქტივობებს კრიპტო-საკუთრებებთან მიმართებაში და მათ ლეგალურობას. ისევე როგორც უსაფრთხოებას და სისწორეს, მომხმარებელების დაცვას, რეგულაციების და კანონების მორჩილებას.
სააგენტოს თანამშრომლები ყურადღებით აკვირდებიან იმ რისკებს, რომლებსაც კრიპტო-აქტივობებით დაკავებული ბანკები საკუთარ თავზე იღებენ (ან ვერ ამჩნევენ). შესაბამისად შესაძლოა ამჟამინდელი რეგულაციები ამ კუთხითაც შეიცვალოს.
სააგენტოები ასევე გააგრძელებენ საბანკო კაპიტალის აპლიკაციის განხილვას ისევე როგორც ლიკვიდურობის სტანდარტებს კრიპტო-საკუთრებებისთვის საბანკო ორგანიზაციებთან მიმართებაში.
სამომავლო გეგმები
ასევე განცხადებაში აღნიშნულია რომ ორგანიზაციები მზად არიან მომავალშიც აკონტროლონ სიტუაცია, დააწესონ გარკვეული საერთო ცნებები და შეიტანონ ცვლილებები მომავალ რეგულაციებში, რაც დაეხმარება მარკეტებს დამატებით განვითარებაში.
დამატებით, სააგენტოები გააგრძელებენ თანამშრომლობას რელევანტურ ადმინისტრაციებთან, საჭიროების მიხედვით, კრიპტო-საკუთრებეთან დაკავშირებულ პრობლემებზე.

24 January 2022     1185
We have already told you that with the upgrade of Bitcoin (as well as its mini-crisis) there has been talk of regulation and connection of these technologies to the banking system.
Given that it seems that the crypto-world is not a small scroll and even thanks to the "Meta" project we can talk about it as a long-term project, it becomes necessary to organize, administer, manage this field.
Primarily for the US Congress this is mainly reflected in its anti-money laundering policies. So it is not surprising that all of this was followed by the following response.
statement
According to Reuters, bank regulators intend to describe in detail what role traditional banks will play in the crypto market.
In a statement, regulators discussed plans for the future of Bitcoin, Stablecoins, cryptocurrencies and cryptocurrencies. Attention will also be paid to the decentralized nature of cryptocurrency, which is a kind of puzzle for many regulators.
Crypto, cryptocurrency, regulations, regulation, coins, buy coins, crypto blog, cryptocurrency blog, bitcoin, etherium,
This is a joint statement of the Fed, FDIC & OCC. As I told you in a previous blog post, former Fed Chairman and prominent economist Janet Yellen & current Fed Chairman Jerome Powell have already taken firm positions on cryptocurrencies. Specifically, they believe that the flights in todays market are too large to provide additional regulations.
Goals
Although the agencies did not discuss specific details, they said in general that these systems pose a threat to traditional banks. This is very noticeable because it is a kind of signal that potential changes will be quite significant. The US government is very vigilant about banking security (especially after 2007-08). So it would not be surprising if their plan is quite focused, detailed and comprehensive.
According to the statement, as a result of the preparatory and fundamental research, the agencies were able to identify several aspects where public openness is needed.
These regulations concern the activities of certain banks in relation to crypto-properties and their legality. As well as safety and security, consumer protection, compliance with regulations and laws.
Agency staff are closely monitoring the risks that crypto-banks take on (or fail to notice). Accordingly, the current regulations may be changed in this regard as well.
Agencies will also continue to review banking equity applications as well as liquidity standards for crypto-holdings in relation to banking organizations.
Future plans
The statement also said that organizations are ready to monitor the situation in the future, establish certain common concepts and make changes in future regulations, which will help markets in further development.
Additionally, agencies will continue to work with relevant administrations to address crypto-ownership issues as needed.