ბრენდირება: პრობლემები & უპირატესობები
ყოველ ორგანიზაციას აქვს თავისი ბრენდი. ზოგი მათგანი ხვდება ბრენდის თანმიმდევრულობის/კონსისტენტურობის მნიშვნელობას და მის ძალას მიზნებთან, აუდიენციასთან და ორგანიზაციის მისიასთან მიმართებაში.
ბრენდის კონსისტენტურობა, დეფინიცია
Mightycitizen-ის მიხედვით ბრენდი არის ორგანიზაციის წევრების მიმართება და დამოკიდებულება სამყაროს მიმართ ისევე როგორც მათი ადგილის მასში. ბრენდის მხოლოდ ლოგოდ, ფერებად და საკვანძო ფრაზებად აღქმა არა მარტო ზედაპირულია არამედ არასწორიც.
მაგალითად, Facebook-ის ბრენდის მთავარი მახასიათებლები არაა მხოლოდ ლურჯი ფერი, დიდი F, მესენჯერი და ა.შ. მათი მიდგომა ხალხის მიმართ, მათი ისეთი მიზნები როგორიცაა ყველა საქციელის მონეტარიზაცია, მათ მიერ ეთიკური სტანდარტების უარყოფა, ყველა მათი ბრენდის ნაწილია.
თქვენი ორგანიზაცია ერთობლივი სამყაროს ნაწილია, არა მხოლოდ ბიზნეს სამყაროსი. არ არსებობს ცალკეული სტანდარტები რომლებიც მხოლოდ ამ სფეროს ეხება. ისევე როგორც ჯგუფური მუშაობა არ ნიშნავს რომ ჩვენ პასუხისმგებლობას არ ვიღებთ იმ ორგანიზაციაზე რომელშიც ვმუშაობთ.
რა თქმაუ უნდა ძალაინ ბევრი კომპანია არაეთიკურია და ჩვენ ძალაში არაა მათი მთლიანად შეცვლა, ეს არ ნიშნავს რომ მათი ბრალეულობა მაინც და მაინც ჩვენზე გადმოდის. ჩვენ ეს გვეხება იმ შემთხვევაში როდესაც თითოეული ჩვენთაგანი იღებს იმავე გადაწყვეტილებებს რასაც ორგანიზაცია, არ აპროსტესტებს უსამართლო გადაწყვეტილებებს, ა.შ.
ნებისმიერი მიზანმიმართული ორგანიზაციის მეთოდოლოგია უნდა ითვალისწინებდეს რომ ნებისმიერი თქვენი ინტერაქცია აუდიენციის წევრებთან (მომხმარებლებთან, დონორებთან, სტუდენტებთან, ა.შ) დაფუძნებულია თქვენს გათავისებულ მესიჯებზე, იმ ღირებულებეზე, რომლებსაც თქვენ პატივს სცემთ და რომლების გაღვივებაც გინდათ საზოგადოებაში.
ეს შეიძლება უტოპიურად ჟღერდეს თუმცა ერთადერთი მიზეზი რატომაც ეს ასეა არის ის ფაქტი რომ ინდივიდუალური ადამიანები, ყოველ-დღე, უარს ამბობენ მსგავსი სტანდარტების გამოხატვაზე, მანიფესტირებაზე.
პრობლემები
სამი ძირითადი პრობლემაა, ბრიანნა მარტინის (Martini) მიხედვით, რომელიც კონსისტენტურ ბრენდირებას რთულს ხდის:
1. კომპლექსური ორგანიზაციული სტრუქტურა
ხშირ შემთხვევებში, ორგანიზაციები სტრუქტურულად ზედმეტად ჩახლართულბი ხდებიან, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც საქმე ბიუროკრატიულ პრობლემებთან გვაქვს. უამრავი ქვეგანყოფილება, ქვედანაყოფი და შვილობილი კომპანიებია, რომლებიც ერთსა და იმავე ბრენდს იზიარებენ, რაც რთულს ხდის მიზანმიმართულობის შენარჩუნებას.
ამხელა აუდიენციით, ხალხით, ფიზიკური შენობებით, კომუნიკაციით, და სხვადასხვა მიზნებით, ერთი, საერთო ბრენდული იდენტობის ფორმულირება საგრძნობლად რთული ხდება - მითუმეტეს როცა ეს ეხება მთლიან გუნდს (მიმწოდებლებს & მოიჯარეებს).
2. დეცენტრალიზირებული გადაწყვეტილებები
სხვადასხვა დაწესებულებებს, რომლებისგანაც შეიძლება შედგებოდეს თქვენი ორგანიზაცია, აქვთ სხვადასხვა მიზნები, საქმიანობა და ზოგადი მისია. ყოველი ჯგუფის ერთ იდენტობაში მოქცევა პრაქტიკულად წარმოუდგენელია, თუნდაც გამოკვლევების და კომპრომისების ხარჯზე (თუმცა ეს უკანასკნელი ცუდი იდეაა). რომც, თქვენმა ორგანიზაციამ მოახერხოს ბრენდის იდენტობის კონკრეტული ენით გამოხატვა, შიდა ჯგუფების ამაში დარწმუნება დაუსრულებელი საქმეა.
3. გაუგებრობა აუდიენციასთან მიმართებაში
ერთ-ერთი პრობლემა, რომელსაც ორგანიზაციები ზედმეტად გვიან ამჩნევენ, არის აუდიენციის მახასიათებლების არცოდნა. უარეს შემთხვევებში - მათი არცერთ პერიოდში საერთოდ არ ცოდნა. ზემოთნახსენები მიზანი განწირულია თუ თქვენ არ იცით ვის მიმართავთ (ანუ არ გაქვთ ზოგადი მონახაზი მათ ინტერესებზე, სურვილებზე, სტანდარტებზე, ა.შ).
გამოყენებითი უპირატესობები
1. ბრენდის კონსისტენტურობა ნდობას აყალიბებს
ბრენდის კონსისტენტურობა ზრდის ნდობას, იმის გათვალისწინებით რომ, ყოველ ნაბიჯზე, თქვენი აუდიენცია გრძნობს რომ მიზანმიმართულა და დაკვირვებულად დგამთ მას; შესამჩნევია პროფესიონალიზმი და მაღალი დონის ადმინისტრირება. ეს მიანიშნებს თქვენს აუდიენციას რომ თქვენ დახარჯეთ დრო, რესურსები და ინტელექტუალური საშუალებები იმისთვის რომ დამაჯერებელი მესიჯი წარუდგინოთ სამყაროს.
არაკონსისტენტურობამ კი შესაძლოა, პირიქით, ძალიან მალე დაგიკარგოთ ნდობა. თუ თქვენი მომხმარებელი იბნევა სხვადასხვა მესიჯების გამო დიდი შანსია ეს უარყოფით დამოკიდებულებაში გადაიზარდოს რაც რთული გადასალახავია.
2. ბრენდის კონსისტენტურობა უფრო ცნობადს გხდით
ბრენდის კონსისტენტურობა ამცირებს ე.წ "კოგნისტურ დატვირთვას" (cognitive strain). კონგიტური დატვირთვა გარკვეულ სიტუაციებში პრობლემური ხდება თუ ზედმეტად რთულდება ამა თუ იმ ფუნქციის გათავისება, შეტყობინების გაგება, ა.შ.
კოგნიტური დატვირთვის ნაკლებობა ასევე ზრდის იმის შანს რომ თქვენი მესიჯი იქნება გასაგები.
3. ბრენდის კონსისტენტურობა ხდის გუნდურობას უფრო ეფექტურს
თქვენს ორგანიზაციას, თუ ის საკმარისად დიდია, დიდი ალბათობით, აქვს რამდენიმე კვეთა თქვენს აუდიენციასთან. რაც იმას ნიშნავს რომ ის ადამიანებიც კი რომლებიც არ ხმარობენ თქვენს ვებ გვერდს აქტიურად, რამდენჯერმე ხვდებიან თქვენს ბრენდს.
ეს კი ითვალისწინებს, რომ რაც ნაკლები რესურსი იქნება საჭირო თქვენი კონტენტის მოსახმარად მით უფრო ეფექტური იქნება თითოეული (საშუალო) ინტერაქცია.
რაც უფრო კონსისტენტურია თქვენი ბრენდი და მესინჯინგი მით უკეთესად ოპერირებს თქვენი ორგანიზაცია და უფრო დიდი შანსია რომ სწორედ ისეთი ადამიანები (მომხმარებლებიც და თანამშრომლებიც) მიიზიდოთ რომლებსაც გამოადგებათ თქვენი ორგანიზაცია.
მოკლედ, ამგვარი მიდგომის გარეშე თქვენ ხდებით ნაკლებად სანდო, უფრო სუსტი network გაქვთ, უფრო სუსტი პრინციპებიც და ზოგადად ნაკლებად ღირებული კომპანია.

• Branding: Challenges and advantages
Each organization has its own brand. Some of them realize the importance of brand consistency / consistency and its strength in terms of goals, audience and the organizations mission.
Brand consistency, definition
According to Mightycitizen, a brand is the attitude and attitude of the members of the organization towards the world as well as their place in it. Perception of a brand as just a logo, colors and key phrases is not only superficial but also misleading.
For example, the main features of the Facebook brand are not just the color blue, the big F, the messenger, and so on. Their approach to people, their goals such as monetizing all behaviors, their rejection of ethical standards, are all part of their brand.
Your organization is part of the shared world, not just the business world. There are no separate standards that apply only to this area. Just like working in a group does not mean that we do not take responsibility for the organization in which we work.
Brand, Branding, Good Branding, Correct Branding, Branding, Design Brand, Design Branding, Branding Blog
Of course too many companies are unethical and we are not in a position to change them completely, it does not mean that their guilt is still on us. We do this when each of us makes the same decisions as the organization, does not object to unfair decisions, and so on.
The methodology of any targeted organization should take into account that any of your interactions with members of the audience (customers, donors, students, etc.) are based on the messages you capture, the values ​​you respect and the ones you want to inspire in the community.
This may sound utopian but the only reason why this is so is the fact that individual people, every day, refuse to express, manifest similar standards.
Problems
There are three main problems, according to Brianna Martini, that make consistent branding difficult:
1. Complex organizational structure
In many cases, organizations become structurally overly entangled, especially when dealing with bureaucratic problems. There are numerous subdivisions, subdivisions and subsidiaries that share the same brand, making it difficult to maintain purposefulness.
With so many audiences, people, physical buildings, communications, and different purposes, it becomes very difficult to formulate a single, common brand identity - especially when it comes to the whole team (suppliers & tenants).
2. Decentralized solutions
The different institutions that your organization may consist of have different goals, activities, and general missions. Bringing each group into one identity is practically unthinkable, even at the expense of research and compromise (although the latter is a bad idea). Even if your organization manages to express the brand identity in a specific language, convincing internal groups to do so is an endless task.
3. Misunderstanding regarding the audience
One of the problems that organizations notice too late is ignorance of the characteristics of the audience. In the worst case, they have no knowledge at all. The above goal is doomed if you do not know who you are addressing (i.e. you do not have a general outline of their interests, desires, standards, etc.).
Applied advantages
1. Brand consistency builds trust
Brand consistency increases trust, given that, at every step, your audience feels that you are purposeful and observant; Professionalism and high level of administration are noticeable. It indicates to your audience that you have spent the time, resources and intellectual resources to deliver a compelling message to the world.
Inconsistency, on the other hand, can make you lose confidence very quickly. If your customer is confused because of different messages there is a great chance it will turn into a negative attitude which is hard to overcome.
2. Brand consistency becomes more recognizable
Brand consistency reduces the so-called "cognitive strain". Cognitive loading becomes problematic in certain situations if it becomes too difficult to master this or that function, understand the message, etc.
Lack of cognitive load also increases the chances that your message will be understandable.
3. Brand consistency makes teamwork more effective
Your organization, if it is large enough, will most likely have several intersections with your audience. Which means that even people who do not use your website actively, come across your brand several times.
This means that the less resources you need to use your content, the more effective each (medium) interaction will be.
The more consistent your brand and messaging, the better your organization operates and the greater the chance that you will attract the right people (both customers and employees) to benefit your organization.
In short, without such an approach you become less credible, have a weaker network, weaker principles, and generally a less valuable company.