კრიპტო სამყარო წლის ბოლოს
ბოლო თვეების განვმალობაში კრიპტოსამყაროში საკმაოდ ბევრი რამ შეიცვალა. ერთ მხრივ, რეგრესით უკმაყოფილო და იმედგაცრუებული მომხმარებლები ცდილობენ თვალი ადევნონ პოტენციურ პლატფორმებს, ზოგადად ინოვაციებს რომლებიც დაეხმარება მათ მსგავსი რისკებისთვის თავის არიდებაში.
მეორე მხრივ, სხვადასხვა სახელმწიფო უწყებები ითხოვენ უფრო სკრუპულოზურ მიდგომას კრიპტო კომპანიების მიმართ სწორედ ამ რისკების გამო. ბანკები კი ნაწილობრივ ინტერესით უყურებენ კრიპტოსამყაროს შესაძლებლობებს, ნაწილობრივ კი ცდილობენ ძალაუფლების სადავეები ჩაიგდონ ისე რომ დეცენტრალიზირებული კონკურენცია დაასუსტონ და კრიპტო უფრო უსაფრთხო გახადონ (პირველ რიგში საკუთარი ინტერესების კუთხით და შემდგომ ხალხის).
მორიგი მოთხოვნები
ამ ყველაფერს ხახი გაესვა 8 დეკემბერს როდესაც სენატორმა უორენმა და სმითმა მოითხოვეს FED-ის აქტოვებების ანგარიშული აღრიცხვა. როგორც მათ განაცხადეს, FTX-ის კატასტროფამ აჩვენა რომ კრიპტო სერვისები შესაძლოა უფრო მჭიდროდ იყოს ინტეგრირებული საბანკო სივრცეში ვიდრე რეგულატორებს გონიათ.
ბიტკოინის ფონი
საბანკო სისტემის პოტენციური საფრთხეები ყოველთვის წინა პლანზეა ამერიკის ეკონომიკურ განხილვებში. ბუნევრივია, ეს გამოწვეული როგორც 2007 წლის ნაირი კრახებით ასევე შედარებით მცირემასშტაბიანი პრობლემებით. შესაბამისად, არ არის გასაკვირი რომ სენატორები ამ საკითხს განსაკუთრებული ყურადღებით მიუდგნენ.
FTX-ის ჩაძირვამ შესაძლოა კრიპტოსამყაროსთვის მომავალში არაერთი რამ გაართულოს, ზუსტად ზემოთაღნიშნული მიზეზების გამო. იმის გათვალისწინებით, რომ აშშ-ში ბანკები უბრალოდ ზედმეტად გავლენიანები არიან რომ ჩაიძირონ (ანუ ასეთ შემთხვევებში სახელმწიფო მათ ეხმარება; ეს არ ნიშნავს იმას რომ ისინი ძალიან დიდ შეცდომებს არ უშვებენ) კრიპტოსამყაროს მომავალი სწორედ მათი ინტერესების მიხედვით იქნება განპირობებული.
რადგან FTX-ის ამბავი ჯერ-ჯერობით საკმაოდ ახალია (ანუ სრული გამოძიება ამ საკითხს არ ქონია) მისი შედეგები ჩვენთვის გარკვეულ წილად უცნობია. თუნდაც, ის ფაქტი რომ Bankman-Fried-ს, FTX-ის ყოფილ CEO-ს შესაძლოა კონგრესის წინაშე მოუწიოს ჩვენების მიცემა საკმაოდ საყურადღებოა. როგორც მან განაცხადა, ის მზადაა ეს ნაბიჯი გადადგას. თუმცა, იგი 12 დეკემბერს დააკავეს ბაჰამის კუნძულებზე აშშ-ს წარმომადგენლებმა და ამიტომ ეს გარკვეული პერიოდით შეუძლებელი იქნება. მისი დაპატიმრება, რა თქმა უნდა, ძალიან საგანგაშო ქმედებად აღიქმება სხვადასხვა კრიპტო წრეებში.
Bankman-Fried-ის ისტორიამ პოლიტიკური ხასიათი მალევე მიიღო. ის, პირველ რიგში, ითვლებოდა რომ დემოკრატიული პარტიის დონორი იყო თუმცა, როგორც მან განაცხადა, GOP-ის იმავე რაოდენობის თანხას ურიცხავდა, ისე რომ ყველა დონაცია dark იყო.
დამატებით, SEC-მა მოუწოდა კომპანიებს რომ პირდაპირ შეატყობინონ ინვესტორებს პოტენციური რისკების შესახებ, რომლებიც კრიპტოვალუტის გამოყენებასთანაა დაკავშირებული. აქედან გამომდინარე, არ იქნება გასაკვირი თუ SEC ელოდება უფრო სერიოზულ პრობლემებს რომლებიც ამ ბოლო თვეების ამბებმა შეიძლება გამოიწვიოს.
კრიპტო სასამართლო
რასაკვირველია, ამგვარი სიახლეები უარყოფითად მოქმედებს კრიპტო ინვერსტორებზე. სწორედ ამიტომ, Binance-ის ჟაომ მოუწოდა კრიპტოსამყაროს რაიმე საერთო ფონდის შექმნისკენ. ერთი შეხედვით, ეს არც თუ ისე ურიგო იდეაა და საკმაოდ წააგავს იმ მიდგომას რომელიც ბანკების მიმართ აქვთ სახელმწიფო სტრუქტურებს. კრიპტო ორგანიზაციებს არ აქვთ მსგავსი ტიპის სადაზღვეო სისტემა ამიტომ რადიკალურ პრობლემებს იშვიათად ლახავენ. არ იქნება გასაკვირი თუ რამდენიმე მძლავრი ორგანიზაცია დასთანხმდება ჟაოს მოლაპარაკებებზე.
თუმცა, უშუალოდ ინვესტიციების განაწილება, რომც სხვადასხვა მხარეები შეთანხმდნენ, ბევრად მეტ დროს მოითხოვს. ამიტომაც, მან გადაწყვიტა პირველი ნაბიჯები თვითონვე გადაედგა და საკუთარი ფონდის შექმნის შესახებ გამოაქვეყნა tweet-ი. როგორც ის ამბობს ეს ფონდი ორიენტირებული იქნება მყარ პროექტებზე, რომებსაც ლიკვიდურობასთან ექმნებათ პრობლემები. თუმცა, მას არ აღუნიშნავს რამხელა მასშტაბიანი იქნება ეს პროექტი, რამდენ ხანში უნდა ველოდეთ მის დაწყებას ან რა პრინციპით განაწილდება ინვესტიციები.
კრიპტო სამყარო საკმაოდ რთულ სიტუაციაშია. ამ ამბებამდე მარკ ცუკერბერგის meta layoff-ების შესახებ გავრცელდა ინფორმაცია. Meta-ს მხარდაჭერა საკმაოდ მნიშნელოვანი ასპექტი იყო და ოპტიმიზმის გარკვეულ მიზეზს წარმოადგენდა. თუმცა, ეს რამდენიმე სიახლე, პლიუს Bitcoin-ის და სხვა coin-ების ფასის მზარდად დაცემა შესაძლოა დიდი დარტყმა აღმოჩნდეს.
კრიპტოვალუტა და სახელმწიფო
დეკემბერი საკმაოდ საინტერესო თვე ჩანს კრიპტოსთვის, არსებობს როგორც დამატებითი საფრთხეები ასევე გაერთიანების საფუძველიც. ჟაოსგან ეს ნაბიჯი მოულოდნელი არ უნდა ყოფილიყო, ის საკმაოდ ახლოს თანამშრომლობს სახელმწიფო უწყებებდან და ცდილობს მისი ორგანიზაციების ინტეგრირებას ორთოდოქსულ ფინანსურ სამყაროში. შესაძლოა ამ წინადახედულობამ სხვადასხვა ორგანიზაციებს მისცეს საშუალება გაზრდის და განვითარების.
თუმცა, ძველი ოცნება რომ კრიპტო სივრცეები იქნებოდნენ აბსოლუტურად დეენტრალიზირებული და გაუწევდნენ ბანკებს წინააღმდეგობას დღესდღეობით ბევრად უფრო გულუბრყვილოდ ჩანს ვიდრე თავიდან ჩანდა. უნდა აღინიშნოს, რომ ამის რეალური ალბათობა არც არასდროს არსებულა თუმცა მოთხოვნის და ინტერესის ზრდასთან ერთად ბევრს გაუჩნდა ამის იმედი.
დღესდღეობით, წინსვლის და პროგრესის გზა სწორედ ბანკებთან და სახელმწიფოსთან ურთიერთობა ჩანს. ის wild west, რომელიც ბევრს წარმოედგინა, ზედმეტად დიდ რისკებთან ასოცირდება როგორც მომხმარებლების ასევე სახელმწიფო პირების მხრიდან. შესაბამისად, შემდეგი წლის ცენტრალური თემები, დიდი ალბათობით, სწორედ ამ საკითხის გარშემო იტრიალებს.

• The crypto world at the end of the year
In the last few months a lot of things have changed in the crypto world. On the one hand, users disappointed with the recent slumps are constantly on the look out for potential platforms, innovations that might prevent similar downturns.
On the other hand, different government agencies keep asking for a more thorough investigation considering these risks. Banks are simultaneously trying to understand the capabilities of cryptocurrencies, while at the same time trying to establish themselves as a powerhouse in order to weaken the decentralized opposition and make crypto services more reliable (mostly because of their own interests but also for the general safety).
Even more requests
All of this was implicit when, on the 8th of December, Senator Warren and Smith asked for accounting from FED. As they said, FTX catastrophe showed that crypto assets and services might be more deeply integrated in the banking operations than previously thought.
Bitcoin background
Whenever discussing potential problems in economics, banks are top priority. Naturally, this is partly because of crises such as the one in 2007. As such, this call to action from the senators is by no means an irregularity.
FTX crash might make a lot of things harder for the crypto world because of the abovementioned reasons. Considering the fact, that banks are too big too fail in the US (or almost anywhere else) the future of the crypto world will be heavily dependent on how it relates to the banking world.
Since the FTX story is relatively fresh (i.e. there has not been a thorough investigation), its long-term effects, so far, seem largely shrouded in mystery. Purely the idea of Bankman-Fried, the former CEO of FTX, testifying before congress is very intriguing. He has previously stated that he is ready to do so. However, considering he was arrested on the 12th of December, on Bahamas by US representatives, that option is not on the table for now. This, of course, has sent shockwaves among the crypto investors.
The story of Bankman-Fried instantly became deeply political. At first, he was considered to be a donor of the Democratic party, although as he later confessed, he had given just as many donations to GOP, with the added difference that all these donations were dark.
Additionally, SEC asked companies to tell investors about potential liabilities that may be associated with crypto currency use. Which might hint at serious problems that SEC is considering will follow the whole ordeal.
Crypto justice
Future possibilities
Obviously news like this negatively affects the perceptions of crypto investors. That is why Zhao, the CEO of Binance, suggested creating a shared fund. This seems like a decent idea on its surface and resembles the general attitude government agencies have towards banks. Crypto organizations do not have any such safety nets, which is why they rarely tackle significant crises well. At least a few companies are likely to take Zhao up on the offer.
Dividing up the profits and the shares will be a much more of an arduous process most likely. For this reason, he decided to take the first few steps and put out a tweet about creating his own fund. According to him, this fund will concentrate on strong projects, that struggle with liquidity problems. Though, he has yet to mention the scope of the project, how soon we are to expect it to get underway and how the investments are to be apportioned .
Things are not looking so great in the crypto world, especially since the entire Mark Zuckerberg meta layoff story. The support of Meta was an important aspect with regard to optimism towards future news. But these few pieces of news, along with market-wide price drops could turn out to be a serious blow.
Cryptocurrency and the government
December seems like an interesting month for crypto, there might be some additional dangers as well as a possibility for unification. Such a move from Zhao is not all that surprising; he has been quite cooperative with the government agencies in the past and has tried to integrate his work into the general orthodox financial world. This type of approach may allow other organizations to further develop and advance as well.
Although, the pipe dream that the crypto markets could stay entirely independent while being competitive with banks seems more unrealistic now than ever. There was never a genuine chance of that happening but the initial boosts got some users really hopeful.
Nowadays, the way forward seems to be through closer relations with banks and government agencies. The wild west, that most had imagined, is associated with too many risks for the users and government officials alike. Hence, the following year is likely to be filled with topics that are centered around this very issue.