გრაფიკული დიზაინის შრომითი პროცესის დახვეწა III
დღეს გაგიზიარებთ სხვადასხვა რჩევებს შრომითი პროცესის დახვეწასთან და პროექტების უფრო სასიამოვნოდ და ეფექტურად წარმართვასთან დაკავშირებით. არ აქვს მნიშვნელობა გუნდში ხართ თუ მარტო მუშაობთ, შრომითი პროცესის ორგანიზირებას მნიშვნელოვანი გავლენა აქვს პროდუქტიულობაზე, კრეატიულობაზე და კმაყოფილებაზე. ჩვენ ორჯერ (1, 2) უკვე გავარჩიეთ ეს საკითხი, რაც ნათელია ბლოგის სახელიდანაც, თუმცა მაინც ბევრი დარჩა სათქმელი.
1. თაიმლაინის სკეჩი
ერთ-ერთი პირველი რამ რაც უნდა გააკეთოთ პროექტის დაწყებისას თაიმლაინ სკეჩის შემუშავებაა. ამაში ვგულისხმობთ პროექტის ძირითად მიზნებს, დედლაინებს და მოსალოდნელ შედეგებს. არაა საჭირო ყოველი დეტალი გათვალოთ ან ძალიან აკურატულები იყოთ, თუმცა გარკვეული წარმოდგენა უნდა გქონდეთ თითოეული დავალების დაახლოებითი ხალგრძლივობის და დავალებების რიგითობის შესახებ.
თაიმლაინ სკეჩები ხელსაყრელია წინასწარი გეგმების შემუშავებისთის, პოტენციური პრობლემებისთვის თავის არიდებისთვის და შრომითი პროცესის შესაბამისად ცვლილებისთვის. მაგ., თუ იცით, რომ რომელიმე დავალება უფრო მეტ დროს წაიღებს ვიდრე ელოდდით, მაშინ უკეთესი წარმოდგენა გექნებათ იმაზე, თუ როგორ აისახება ეს დანარჩენ პროექტზე. ან პირიქით თუ გარკვეული დრო გრჩებათ დავალებებს შორის, შეგიძლიათ ეს დრო გამოიყენოთ სხვა რაიმეზე სამუშაოდ.
ლეპტოპის ფოტო
2. კონფლიქტების გადამოწმება
უკუავშირის მიღება რასაკვირველია ერთ-ერთი უმთავრესი გზაა შრომითი პროცესის დასახვეწათ. რაც შეიძლება ითვალისწინებდეს თქვენი კოლეგებისგან, მომხმარებლებისგან ან სხვა ნაცნობებისგან საჭირო ინფორმაციის მიღებას. რაც დაგეხმარებათ სხვამხრივ რთულად დასანახი შეცდომების გამოსწორებაში, არათანმიმდევრული ასპექტების აღმოჩენაში და ახალი პერსპექტივების და იდეების დანახვაში.
ამავდროულად დაგეხმარებათ განსხვავებულ შრომით პროცესებს შორის კოფლიქტების დანახვაში ან სხვამხრივ არასასურველი შედეგების აღმოჩენაში. მაგ., თუ ვებსაიტზე მუშაობთ, რეკომედირებულია უკუკავშირი როგორც დეველოპერებისგან, ასევე კონტენტის მწერლებისგან, მომხმარებლებისგან და სხვა დაკავშირებული პირებისგან მიიღოთ, რომ გადაამოწმოთ რამდენად აკმაყოფილებს საიტის სხვადასხვა ტიპის მოთხოვნებს. ან თუ მარკეტინგულ კამპანიაზე მუშაობთ, ფოკუსირდით უკუკავშირზე გაყიდვების გუნდისგან, მომხმარებლებისგან და თუნცაც კონკურენტებისგან (უკუკავშირი ირიბი შეიძლება იყოს, ან გარკვეულ კონტექსტებში პირდაპირიც).
3. იერარქიზირება
თუ გუნდთან ერთად მუშაობთ, მაშინ შრომითი პროცესის დახვეწა ითვალისწინებს გუნდის წევრებთან კოორდინირებას და დავალებათა მკაფიო იერაქიის შემუშავებას. ყველას კარგად უნდა ესმოდეს საუთარი როლი და პასუხისმგებლობები, რა დავალებებია მათზე დამოკიდებული და როდის უნდა დაასრულონ მათი სხვადასხვა სტადიები. თვითონ დავალებებს შორის პრიორეტიზირებაც ცხადი უნდა იყოს.
შეგიძლიათ Kanban board-ები, Gantt chart-ები ან To-do სიები გამოიყენოთ, რომ უკეთ შეძლოთ ვიზუალიზაცია და სამუშაოს ორგანიზირება. სხვამხრივ, შეგიძლიათ შედარებით უინტერესო თუ ხშირად განმეორებადი დავალებების ავტომატიზირება. მაგალითად იმეილების ან შეხვედრების დაგეგმის ან თუნდაც რეპორტების.
4. რედიზაინი
ერთი შრომითი პროცესის სქემის ქონა საკმაოდ რთულია. წესით ხშირად მოგიწევთ პატარ-პატარა ცვლილებების შეტანა. თუმცა აქ რასაკვირველია გარკვეული ბალანსის დაჭერაა რეკომენდირებული. რადგან რთულია განსაზღვრა ახალი ელემენტები როგორ იმოქმედებენ სხვა ელემენტებზე.
შესაბამისად, თქვენი მიზანი უნდა იყოს ასეთი დამოკიდებული ელემენტების და პერიფერიული ეფექტების ანალიზი. პერიფერიულ ეფექტებში კი ვგულისხმობთ იმ შედეგებს, რომლებიც ელემენტების ახალ ჯაჭვებს მოყვება. მაგალითად, თუ გადაწყვეტთ რომელიმე software-ის შეცვლას, უნდა გადაამოწმოთ რამდენად ერგება ის გარკვეულ სხვა software-ებს, რომლებსაც ხმარობთ, რამდენადაა საჭირო თქვენი გუნდელების დატრენინგება, არის თუ არა უსაფრთხოების ახალი საშიშროებები, ა.შ.
ნოუთბუქის სურათი
5. კულტურა
და ბოლოს, შრომითი პროცესის დახვეწა არ ითვალისწინებს სამუშაოს მხოლოდ ტექნიკურ და პრაქტიკულ ასპექტებს, არამედ ამასთანავე სოციალურსაც და ემოციურსაც. თქვენი ორგანიზაციის ან გუნდის კულტურამ მნიშვნელოვნად შეიძლება იმოქმედოს თქვენს შრომით პროცესზე ისევე, როგორც მოტივაციაზე, კმაყოფილებაზე, ა.შ. პირიქითაც, ის, თუ როგორ მიუდგებით თქვენს შრომით პროცესს, აისახება თქვენს კულტურაზეც.
ამიტომ, ნუ შეხედავთ შრომით პროცესს მხოლოდ როგორც საშუალებას, რომლითაც გააუმჯობესებთ პროდუქტებს, მოგებებს ან რაიმე მსგავს ცვლადს. შეეცადეთ გაარკვიოთ, თუ როგორია სწორი გზა, რომლითაც თქვენს დავალებებს უნდა მიუდგეთ იმის მიუხედავად, ფულად ანაზღაურებასთან გაქვთ საქმე თუ არა, კომპრომისებზეც შესაბამისად წადით.

Refining the graphic design workflow III
Today we will share with you some tips on how to refine your workflow and make your projects more efficient and enjoyable. Whether you work alone or in a team, having a good workflow can make a huge difference in your productivity, creativity and satisfaction. We have already discussed the topic twice before (1, 2), as is clear from the title, but there is more to be said. So, lets get started!
1. Timeline sketch
One of the first things you should do when you start a new project is to create a timeline sketch. Which is a rough outline of the main milestones, deadlines and deliverables of your project. It does not have to be very detailed or accurate, but it should give you a general idea of how long each task will take and what order they should be done in.
It can help you plan ahead, anticipate potential problems and adjust your workflow accordingly. E.g., if you know that a certain task is likely to take longer than expected, you will have a more accurate idea about how that reflects on the rest of the project. Or, if you see that there is a gap between two tasks, you can use that time to work on something else or take a break.
a laptop pic
2. Check Conflicts
Seeking feedback is obviously one of the more important ways of refining your workflow. Which can include seeking feedback from your colleagues, clients, users or anyone else who is involved or interested in your work. That can help you address blind spots, identify inconsistencies, and discover new perspectives or ideas.
It can also help you avoid conflicts between different workflows or unintended consequences of your actions. E.g., if you are working on a website design, you might want to get feedback from the developers, the content writers and the end-users to make sure that your design is compatible with their needs and expectations. Or, if you are working on a marketing campaign, you might want to get feedback from the sales team, the customers and even the competitors (if that is a viable option) to make sure that your campaign is effective and original.
3. Hierarchize
If you work in a team, refining your workflow also means coordinating with your teammates and creating a clear hierarchy of tasks. Everyone should know what their role and responsibilities are, what tasks they need to do and when they need to do them. The priorities between the tasks should be made as clear as possible, too.
One way to create a clear hierarchy of tasks is to use tools like Kanban boards, Gantt charts or To-do lists that can help you visualize and organize your work. Another way is to automate some of the tasks that are repetitive, tedious or low-value, such as sending emails, scheduling meetings or updating reports.
4. Redesigning
Sticking with a workflow can prove to be quite challenging. A lot of the times you are gonna have to tinker with it. When redesigning your workflow, should be careful not to disrupt the existing one too much or create new problems for yourself or others.
One way to avoid this is to identify the dependencies and peripheral effects of your changes. Dependencies are the tasks or elements that depend on each other or influence each other in some way. Peripheral effects are the consequences or impacts of your changes on other aspects of your project or organization. For example, if you decide to change the software that you use for your project, you should consider how this will affect the compatibility with other software, the training needs of your team members, the security risks of your data, etc.
a notebook photo
5. Culture
Finally, refining your workflow is not only about the technical or practical aspects of your work, but also about the social and emotional ones. The culture of your organization or team can have a significant effect on your workflow, as well as on your motivation, satisfaction, etc. Vice versa, how you go about work flows contributes to your culture.
So do not treat your workflow as a mere tool to try to maximize output or profits, or whatever along those lines. Try to understand what would be a good way to carry out your task, whether money is involved or not, and compromise where you have to.