Bitcoin-ის განახლება
Bitcoin-მა ეს-ესაა (15 ნოემბერს) მიიღო განახლება რომელიც აძლევს მის ბლოქჩეინს საშუალებას რომ უფრო კომპლექსური ტრაზაქციები შეასრულოს, რაც პოტენციურად მისცემს იმის საშუალებას რომ ეთერიუმს (რომელსაც სმარტ კონტრაქტების პროცესირება შეუძლია) გაუწიოს კონკურენცია ვირტუალური ვალუტის გამოყენების განვრცობით.
როგორც წინა ბლოგში ავღწერეთ სმარტ კონტრაქტები თვით-ოპერირებადი ტრანზაქციებია, რომლის შედეგებიც წინასწარ დაპროგრამირებულ შეყვანილ მონაცემებზეა დამოკიდებული.
Reuters-ის მიხედვით ეს განახლება (რომელსაც Taproot ქვია) Bitcoin-ის პროტოკოლის ყველაზე მნიშვნელოვანი ცვლილება SegWit-ის შემდეგ (2017). Segregated Witness-მა გაზარდა ბლოკების მოცულობა, შესაბამისად ტრანზაქციების რაოდენობაც რომელიც ბლოკში ეტევა.
ნოელ ეიქსონმა, "Genesis" ბაზრების ინსაითების მთავარმა ხელმძღავენლმა, მათთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ Bitcoin-ის სამომავლო გამოყენებები მნიშვნელოვნად გაიზარდა ამ დანამატით.
ნოელის მიხედვით უფრო მოხერხებული ტრანზაქციის ტიპები და დაბალი ფასები ხელს შეუწყობს DeFi-ს განვითარებას და NFT-ებს ზოგადად; რაც თავისთავად იმოქმედებს ახალი ინოვაციების ტალღაზე რომელიც დაემატება კრიპტო-ქსელს.
Taproot-ის სიახლეება Bitcoin-ი რეკორდულ მაჩვენებლამდე აიყვანა ($69,000 ნოემბრის 10 რიცხვში); ბოლო ორ თვეში კი ფასი 47%-ით არის გაზრდილი
რა არის Taproot?
Taproot-ის განახლება შედგება სამი სხვადასხვა განახლების შემოთავაზებისგან. თუმცა, მთავარი ფაქტორი ახალი ციფრული ხელმოწერის სქემაა, სახელად "Schnorr", რომელიც Bitcoin-ის ტრანზაქციებს უფრო ეფექტურს და პირადს გახდის. ის ასევე აძლევს ქსელის მომხმარებლებს საშუალებას რომ უფრო კომპლექსური სმარტ კონტრაქტებით ისარგებლონ.
როდის გააქტიურდა ოფიციალურად Taproot-ი?
Taproot-ი ოფიციალურად გააქტიურდა ორშაბათს ბლოკ 709,632-ზე. ბლოექჩეინების ტრანზაქციებს ასწორებენ ჯგუფებად ან ბლოკებად. ყოველი ბლოკი გარკვეული რაოდენობის ტრანზაქციებს შეიცავს.
ამ კონკრეტულ სიახლეზე საუბარი 2016 წლიდან გვესმის და თვითონ Taproot-ის software სექტემბრიდან Bitcoin-ის ნაწილია.
რა გავლენა აქვს მას Bitcoin-ზე?
ეთერიუმის მსგავსად უფრო მეტი სმარტ კონტრაქტის ინტეგრაცია იქნება Taproot-ის ყველაზე გავლენიანი ცვლილება.
ისტორიულად Bitcoin-ი ბევრად შეზღუდული იყო სმარტ კონტრაქტებთან მიმართებაში ვიდრე ეთერიუმი.
თუმცა ეს არ ნიშნავს იმას რომ Bitcoin-ი ეხლა ან ოდესმე ისეთივე მოხერხებული იქნება როგორც ეთერიუმი ამ საკითხში, მაგრამ Taproot-ი განსხვავებას ნამდვილად შეამცირებს.
დამატებითი გაუმჯობესებები
Taproot-ი დამატებით აუმჯობესებს უსაფრთხოებას იმ ტრანზაქციის ტიპის დაფარვით, რომელიც აქტიურდება. "Schnorr-ის" ხელმოწერები აადვილებენ უფრო კომპლექსურ გაცვლებს Bitcoin-ის პროტოკოლზე. მაგ: ისეთ საფულეებთან მიმართებაში, რომლებიც რამდენიმე ხელმოწერას მოითხოვენ აღარ გამოირჩევიან/განცალკევდებიან ამ ფაქტორით. რაც, რა თქმა უნდა, ტრანზაქციებს უფრო პირადს ხდის.
ქსელში ტრანზაქციები ასევე უფრო ეკონომიური გახდება ბლოკების მოცულობის ოპტიმიზაციით რაც გაცვლის გადასახადებს დაბლა დაწევს.
რას ნიშნავს ეს ინვესტორებისთვის?
Bitwise-ის ქეთრინ დაულინგმა თქვა რომ მსგავსი ტიპის მაღალი დონის გაუმჯობესებები მოქმედებდნენ ინოვაციის ფაზებზე. მან ხაზი გაუსვა რომ წინა მსგავს გადაწყვეტილებას, 2017-ში, მოყვა Lightning ქსელი, რომელმაც უფრო აასწრაფა და გააიაფა Bitcoin-ის გადახდები.

New upgrade from Bitcoin
Bitcoin has received an update on November 15 that allows its blockchain to execute more complex transactions, potentially allowing Etherium (which can process smart contracts) to compete by expanding its use of virtual currency.
As we described in the previous blog, smart contracts are self-operating transactions, the results of which depend on pre-programmed input data.
According to Reuters, this update (called Taproot) is the most significant change to the Bitcoin protocol since SegWit (2017). Segregated Witness has increased the volume of blocks, hence the number of transactions that fit in the block.
Noel Eixon, chief executive of Genesis Markets Insights, said in an interview with them that the future uses of Bitcoin have grown significantly with this add-on.
More convenient transaction types and lower prices according to Noel will facilitate the development of DeFi and NFTs in general; Which in itself will affect the wave of new innovations that will be added to the crypto-network.
Taproot News picks up Bitcoin to record high ($ 69,000 as of November 10); In the last two months, the price has increased by 47%
Bitcoin, bitcoins, buy bitcoin, bitcoin news, bitcoin news, etherium, etherium news, bitcoin blog, smart contract, smart contracts
What is a Taproot?
The Taproot update consists of three different upgrade offers. However, the key factor is a new digital signature scheme called "Schnorr" that will make Bitcoin transactions more efficient and personal. It also allows network users to take advantage of more complex smart contracts.
When was Taproot officially launched?
Taproot was officially activated on Monday at block 709,632. Blockchain transactions are sorted into groups or blocks. Each block contains a certain number of transactions.
We have been hearing about this particular news since 2016, and Taproots software itself has been part of Bitcoin since September.
What impact does it have on Bitcoin?
Integrating more smart contracts like Etherium will be Taproots most influential change.
Historically Bitcoin has been much more restricted in terms of smart contracts than Etherium.
While this does not mean that Bitcoin now or ever will be as convenient as Etherium in this regard, Taproot will really make a difference.
Additional improvements
Taproot additionally improves security by covering the type of transaction that is activated. Schnorr signatures facilitate more complex exchanges over the Bitcoin protocol. For example, wallets that require several signatures are no longer distinguished by this factor. Which, of course, makes the transactions more personal.
Network transactions will also become more economical by optimizing the volume of blocks which will lower exchange fees.
What does this mean for investors?
Bitwise Catherine Dowling said similar types of high-level improvements were operating in the phases of innovation. He stressed that a previous similar decision, in 2017, was followed by the Lightning network, which accelerated and made cheaper Bitcoin payments.