პროექტები, შეცდომები და რისკ ფაქტორები
ვებ-დიზაინის პროექტები მრავალი მიზეზის გამო შეიძლება აღმოჩნდეს წარუმეტებელი. ზუსტად რთულია გარკვევა რომელი ცვლადი რა შედეგს იწვევს. თუმცა შეგიძლიათ მეტა-მიდგომები გამოიყენოთ რომელიც უფრო სპეციფიურ პრობლემებს ადვილად გადაგაჭრევინებთ. არ უნდა იყოს გასაკვირი, რომ უფრო შეკავშირებული გუნდები მეტად ადვილად უმკლავდებიან პრობლემებს
ისეთ პროექტებიც სადაც თითქოს ყველაფერი გათვლილია ხშირად კრახით სრულდება. მეტწილად ეს გამოწვეულია იმით, რომ პროექტ მენეჯერები არასწორ ელემენტებზე ამახვილებენ არასწორად ყურადღებას. პრობლემების მიზეზების რაოდენობრივად აღწერა იშვიათად არის წარმატებული.
მიზეზთაშორის მეტად გავლენიანებია: დამკვეთის ბიზნესის და მიზნების არასწორად გაგება, კომუნიკაციის ნაკლებობა მხარეებს შორის, რესურსების გაფლანგვა ან არამიზანმიმართულად გამოყენება. ამ ბლოგში განვიხილავთ შესაძლო გამომწვევ ფაქტორებს და იმას თუ როგორ ავარიდოთ მათ თავი. ასევე ხაზს ვუსვამთ იმას, რომ მიზეზები ძირითადად ღირებულებებზე ორიენტირებულია.
პროეტის სქემები, დეკორაცია
პროექტის აღწერილობა
პროექტის აღწერილობა ერთი მხრივ განსაზღვრულია კონტრაქტში. ყოველი მხარე მასზე თანახმა უნდა იყოს და გაუგებარობებს უნდა ერიდოთ. ამ კონკრეტულ ასპექტს ხაზი უნდა გავუსვათ, საწყის ეტაპზე საყურადღებოა საკუთარი მოვალეობების და მოლოდინების უკეთ გაგება.
ასევე უნდა გქონდეთ თქვენი დამკვეთის ბიზნეს მიზნების ზოგადი აღქმა. თუ საერთოდ გაუგებარია ეს ასპექტი, სამომავლოდ ბევრ საკითხს გაართულებს. თუ, ვთქვათ, ვებსაიტია პროდუქტი რომელსაც სთავაზობთ, მაშინ უნდა გაარკვიოთ ზუსტად რა მიზნისთვის სჭირდებათ იგი.
ხშირ შემთხვევაში პროექტები წარუმატებელია რადგან მისი სირთულე ადეკვატურად არ არის შეფასებული. მუდმივად ვაწყდებით შემთხვევებს სადაც ორგანიზაცია არ ელის პროექტის გართულებას, არ აქვთ სარეზერვო გეგმები. რაც ბუნებრივია იწვევს გამოტოვებულ დედლაინებს და თანხის გადახარჯვას.
თუ ორგანიზაციაში გაქვთ ისეთი კულტურა რომლის ნაწილიცაა სხვებისთვის ყურადღებით მოსმენა, ასეთ პრობლემებს მეტწილად აარიდებთ თავს. თუმცა მოსმენა მხოლოდ არ კმარა, საჭიროა შესაბამისი კითხვების დასმაც. მოერიდეთ ზოგადი შაბლონებით მუშაობას, ეს ჩვევაში იზრდება და ხშირად იწვევს გაუგებრობებს. ერთი მარტივი რჩევა ამ საკითხზე არის ნათქვამის თქვენი სიტყებით მოსაუბრისთვის გამეორება.
დრო. დეკორატიული
რესურსები და მათი გამოყენება
რესურსებში უბრალოდ ვგულისხმობთ თქვენი თანამშრომლების უნარებს და სხვადასხვა ხელსაწყოებს, რომლებიც პროექტის განვმალობაში საჭირო ხდება. დამატებით, დრო, თანხა და ტექნოლოგიაც რელევანტური ფაქტორებია.
რესურსების დაახლოებით აღქმა საყურადღებოა, რადგან წინასწარ შესაძლებელი ხდება განსაზღვრა იმის თუ რამდენად მზადაა გუნდი ამა თუ იმ პროექტისთვის.
მოლოდინები პროექტის დასაწყისშივე უნდა იყოს განხილული ისე, რომ საბოლოოდ მათ პრაქტიკული ხასიათი ქონდეთ. რეკომენდირებულია სადმე ჩაწერილი გქონდეთ მოლოდინების ზოგადი მონახაზი.
თუ თქვენი მოლოდინები რადიკალურად შეუსაბამოა პროექტის მახასიათებლებთან, ეს არამარტო იმოქმედებს პროდუქტზე, არამედ გუნდის შეკავშირებულობაზეც და ბრენდინგზე.
ზოგი ზედმეტად კონცენტრირდება მხოლოდ და მხოლოდ პროექტზე, ვეღარ ხედავს რომ პროექტი უფრო დიდი ორგანიზაციის ნაწილია. მნიშვნელოვანია იმის აღქმა, რომ წარმატებული პროექტების თუ ორგანიზაციების ფუნდამენტი ის ხალხია რომლებიც საქმეს აკეთებენ, მათი ღირებულებები, რამდენად მონდომებით უდგებიან საკვლევ მასალას, რამდენ დროს და ყურადღებას უთმობენ სხვების იდეები გათვალისწინებას, ა.შ.
კომუნიკაციის ნაკლებობა
პრაქტიკულად ნებისმერი ვებ-დიზაინის პროექტისთვის საჭიროა ეფექტური კომუნიკაცია. რაც ითვალისწინებს ნათელ და რეგულარულ კომუნიკაციას დამკვეთსა და ჯგუფს შორის, ისევე როგორც პროგრესის update-ებს და უკუკავშირის შესაძლებლობებს.
თუ კომუნიკაციის იწვევს გაუგებრობებს დამკვეთსა და ჯგუფს შორის, ამან შეიძლება სერიოზული პრობლემები გამოიწვიოს. პირველ რიგში, გაუგებრობების გამო, ამ გაუგებრობებმა შესაძლოა გაღიზიანება გამოიწვიოს, შეყოვნდეს პროექტი, ბოლოს კი პერსონალური ურთიერთობა დაიძაბოს, რაც ძალიან მოქმედებს საბოლოო პროდუქტზე. დამკვეთი შესაძლებელია უკმაყოფილო გახდეს პროექტის მიმართულებით, ან თვლიდეს რომ გუნდი არ ითვალისწინებს მის მოლოდინებს.
ამის თავი რომ აარიდოთ, საჭიროა ყველა ასე თუ ისე ერკვეოდეს პროექტის დეტალებში, რეგულარული იყოს ეფექტური კომუნიკაცია. რაც შეიძლება ითვალისწინებდეს ხშირ საუბრებს, იმეილებს ან ჩატებს, პროექტის სტატუსის განახლებებს, ასევე შეგიძლიათ სხვადასხვა პროექტ მენეჯმენტის აპლიკაციების ფუნქციების გამოყენებაც.
როგორ პრაქტიკულად ყველა სხვა ონლაინ-ბიზნესის ასპექტში, შეცდომებისთვის გვერდის ავლა პროექტის დროს, ძირიდად დამოკიდებულია გუნდის იდენტობაზე.
ეს შეიძლება ბუნდოვნად ჟღერს ერთი შეხედვით, თუმცა ნაგულისხმები ისაა რომ ხალხი საკუთარი იდეების და აზრების მიხედვით მოქმედებს. ეს აზრები და იდეები განაპირობებენ მათ ღირებულებებს, ეთიკურ პრინციპებს, ურთიერთობრივ მიდრეკილებებს, ა.შ.
საბოლოოდ, ორი სიტყვით, ენერგიის და დროის დახარჯვა თქვენ თანამშრომლებზე და არა რაღაც ციფრებზე რომლებიც პრაქტიკულად სრულიად არბიტრარულია, მნიშვნელოვანი ნაბიჯია ისეთი გუნდის ჩამოსაყალიბებლად, რომელიც წარმატებით და კონსისტენტურად ასრულებს საქმეს.

Projects, mistakes and risk factors
Web design projects fail for many reasons. It is not always possible to tell apart which variables were responsible for what consequence. However, there are generally more sound meta-level approaches you can incorporate to avoid more specific problems. It should not come across as a surprise that teams who are tightly knit and have shared values are able to deal with issues much more easily.
Projects where seemingly everything was accounted for still happen to fall through. A lot of the times it is because project managers focus on the wrong elements in the wrong way. Most of the stuff that affects how well your coworkers deal with various setbacks are not conducive to a numerical representation.
Some of the most common causes of project failure are a misunderstanding of the clients business and goals, lack of communication between all parties involved in the project, and a mismanagement of resources. In this blog we will explore these issues in detail to see what went wrong and how you can avoid them in your own web design projects. We also underline why the causes behind them seem to be value-centered.
project schemes, decorative
Project Scope
The scope of your project is defined in the contract. It should be clear, and agreed upon by all parties. Make sure that you clearly document what is expected from each party, and make sure they understand your expectations as well.
You should have a general sense of your clients business goals. If they are not clear whatsoever, you may be in for a long and frustrating ride. You should also know what they want to achieve with their website in particular (people who are looking for some services, or just general visitors).
Another common reason why big web design projects can fail is because the scope of the project is underestimated. The project may seem straightforward at first, but as the project progresses, it can quickly become more complex. This can lead to missed deadlines and a budget that quickly spirals out of control. It is important to comprehend the scope of the project as much as reasonably possible and to have a sensible estimate of the time and resources required to complete it.
Part of understanding the scope of the project is having a team that takes the time to really listen to what their customers are telling them. It is easy, almost habitual, to get drawn into your own templates and realize you are misunderstanding them way too late. A simple tip for this is repeating what you have gotten out of a given conversation, or a back-and-forth, to them in different words.
hourglass, wallpaper
Resources and their utilization
Resources, simply speaking, are the skills of the people and the tools you need to complete a project. They can also include time, money and technology.
You need to have a good understanding of what your resources are before starting any project so that you know whether they are enough or if there is some work left for them in order for you to complete your goal successfully.
Expectations need to be practical and set at the beginning of a project, reviewed throughout, and documented in a contract.
If you have expectations for your website design project that are not appropriate for a given project, then it is likely that something will go wrong not only on the product, but in terms of the team chemistry and branding as well.
A lot of people get tunnel vision when they are involved in big projects, it is helpful to remind them that this sprint is a part of the larger marathon. The building-blocks of a successful organization and projects are the people behind them, what their values are, how careful they are in research, how much time and energy they devote to understanding the desires of others, etc.
an office stock picture
Poor Communication
Good communication is crucial to the success of almost any web design project. This means clear and regular communication between the client and the design team, as well as regular progress updates and the opportunity for the client to provide feedback.
If there is a lack of clear communication between the client and the design team, things can quickly go wrong. Misunderstandings can arise, leading to frustration and delays, it could also take a personal character which greatly impacts the perception of the final product. The client may not be happy with the direction the project is taking, or the design team may be working on something that is not in line with the clients expectations.
To avoid this, it is important to establish clear lines of communication and to make sure everyone is on the same page throughout the project. This could include regular check-ins, status updates, and the use of project management tools to keep track of progress and provide transparency.
As with almost everything concerning online-businesses, avoiding making huge mistakes when you are working on the project comes down to your team identity.
That might sound vague at the first glance, but it is simply saying that people act according to their beliefs. Those beliefs shape their values, ethical principles, relational dispositions, etc.
In the end, to make it very simple, putting the time and energy in your coworkers, instead of some numbers on a screen that are almost wholly arbitrary, is the way to go if you want a team that delivers and that delivers consistently.